Yatırım yapmaya başla!

Equifax Veri İhlali Anlaşması için 700 Milyon Dolara Kadar Ödeme Yapacak

Atlanta, Georgia merkezli veri analitiği ve teknoloji şirketi Equifax’ın 2017’deki veri ihlali iddiaları nedeniyle en az 575 milyon dolar ve potansiyel olarak 700 milyon dolar ödeyeceği söylendi.
Equifax Veri İhlali Anlaşması için 700 Milyon Dolara Kadar Ödeme Yapacak

ABD düzenleyicileri tarafından yapılan açıklamaya göre Equifax’ın 2017’deki veri ihlali iddialarını gidermek amacıyla en az 575 milyon dolar ve potansiyel olarak 700 milyon dolar ödeyeceği söylendi. Federal Ticaret Komisyonu yaptığı bir açıklamada, kredi raporlama şirketinin kapsamlı bir bilgi güvenliği programı uygulamak zorunda kalacağını da bildirdi.

Bu, Federal Ticaret Komisyonu, Tüketici Mali Koruma Bürosu ve hemen hemen tüm eyalet başsavcıları tarafından bir veri ihlali için en büyük anlaşmayı temsil etti.

Equifax Veri İhlali Anlaşması için 700 Milyon Dolar Anlaşma Ayrıca şirkete yönelik devam eden toplu davaları da çözümledi. New York Başsavcısı Letitia James; “Bu şirketin beceriksizliği, ihmali ve gevşek güvenlik standartları, ABD nüfusunun yarısının kimliklerini tehlikeye attı” dedi. Üç büyük kredi raporlama şirketinden biri olan Equifax, 2017 yılında 143 milyon Amerikalının sosyal güvenlik numaraları dahil kişisel bilgilerini içeren veri ihlalini açıklamıştı.

Skandal şirketi altüst etmiş, CEO’su görevden ayrılmıştı ki firma aynı zamanda güvenlik uygulamaları ve ihlalin ifşa edilmesindeki yavaş hızdan dolayı tepkiyle karşılaşmıştı.

Equifax Veri İhlali Anlaşması için 700 Milyon Dolar Ödeme Kabul Etti Washington’daki politika yapıcılar, özel şirketlerin nasıl bu kadar kişisel veri toplayabileceklerini sorgulamış, tüketicilerin bilgilerini koruma ve kontrol etme yeteneklerini desteklemek için neler yapılabileceğini incelemişlerdi. Ayrıca Haziran ayında Mood’s, Equifax’ın notunu negatif olarak revize etmiş, değişikliğin nedenini de 2017’deki veri ihlali olarak belirtmişti.

Yasal ücretler hariç bugüne dek şirkete 1.4 milyar dolara mal olan ihlal neticesinde varılan anlaşmaya göre Equifax, zarar görmüş tüketiciler için kullanımına bağlı olarak 425 milyon dolara çıkabilecek 300 milyon dolarlık bir zararı karşılama fonu oluşturacak. Fon için uygun olan tüketiciler, dolandırıcılık kurbanı olduklarını gösteren iddiaları sunacak veya ihlal sonrasında kredi izleme hizmetlerini öne sürecek.

Equifax ayrıca eyaletlere 175 milyon dolar, Tüketici Mali Koruma Bürosu’na da 50 milyon dolar ceza ödeyecek. Etkilenen tüketiciler, Equifax’tan 10 yıl boyunca ücretsiz kredi izleme hakkı kazanacak ve şirket, tüketicilerin kredilerini dondurmasını kolaylaştıracak. Şirket ayrıca güvenlik uygulamalarını destekleyecek ve politikalarının üçüncü taraflarca düzenli olarak değerlendirilmesini sağlayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum