Yatırım yapmaya başla!

Emlak Sektöründe Alım Satım Komisyonlarına Sınır Getirildi

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle, emlak sektöründe komisyonlara %4 sınırı getirildiği bildirildi. Ev alacakları sevindirecek olan haberimizin detayları şöyle...
Emlak Sektöründe Alım Satım Komisyonlarına Sınır Getirildi

Ev alacaklara müjde! Bundan böyle ev alırken, satarken ve hatta kiralarken daha az komisyon ödenecek. Emlak sektöründe alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, sözleşmeden yer alan satış bedelinin KDV hariç %4’ünden fazla olmayacak. Kiralama işlemlerinde de, kira bedelinin KDV hariç bir aylık tutarını geçmeyecek. Söz konusu yönetmelik bugün, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik gereğince emlak komisyonlarına sınır getirildi.

Söz konusu yönetmelikle taşınmazla ilgili danışmanlık hizmeti veren gerçek veya tüzel kişilerle esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetleri, bunlara yetki belgesi verilmesi, taşınmaz ticaretiyle iştigal eden işletmelerde aranan şartlarda değişiklik yapıldı.

Buna göre; emlak sektöründe ticareti işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar yapabilecek. Yetki belgesi verilebilmesi için de yetkilinin en az lise mezunu olması, iflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olması istenecek.

İşletmenin verdiği aracılık hizmeti kapsamında alıcı ve satıcı ile kiracı ve kiralayan arasında sözleşme düzenlenecek.

Alım satım işlemlerinde alınan komisyon oranı, aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin KDV hariç %4’ünden fazla olmayacak. Söz konusu yönetmelik ile emlak ofislerinde olması gereken şartlar da belirlendi. Buna göre; işletmelerde bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanın en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün olması ve teknik donanımlara sahip olması gerekecek.

İşletmenin yetki belgesinin olup olmadığı ilgili idareler tarafından kontrol edilecek.

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetki belgesinin mevcudiyeti kontrol edilecek ve bu belgeye sahip olmayan kişilere ruhsat verilmeyecek. Ancak bu hükmün düzenlenmesi için 3 aylık geçiş süresinin olmasına karar verildi.

Peki, şart konulan yetki belgesi nasıl alınacak? Bunun için gerekli başvuru aranan şartların taşındığını gösteren belgelerle Taşınmaz Ticaret Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak. İşletmenin istediği şartların bulunup bulunmadığı başvuru yapıldıktan sonra yedi gün içerisinde Ticaret İl Müdürlüğü tarafından bir tutanak ile yerinde tespit edilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum