Yatırım yapmaya başla!

Theranos’un Kurucusu Elizabeth Holmes Dolandırıcılıkla Suçlandı!

Sadece birkaç yıl önce adı en başarılı ve en zengin girişimciler arasında geçen Elizabeth Holmes'un adı şimdilerde dolandırıcılık haberleri ile anılıyor. İşte detaylar;
Theranos’un Kurucusu Elizabeth Holmes Dolandırıcılıkla Suçlandı!

Sözüm ona kendini insanlığa yardım etmek için adayan ve tıp dünyasına büyük yenilikler getirdiği söylenen geleceğin Steve Jobs’u, şu günlerde pek iyi şekillerde anılmıyor.

Zira yalnızca birkaç yıl önce hakkında pek çok başarı hikayesi yazılan Elizabeth Holmes, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından muazzam dolandırıcılıkla suçlandı. Ünlü girişimi Theranos aracılığı ile yatırımcılardan 700 milyon dolar toplayan Holmes, SEC’le uzlaşmaya giderek yaptırımları kabul etti.

Dünyanın en genç kadın milyarderleri listesine girmiş Elizabeth Holmes, ünlü dolandırıcı Martin Shkreli’yi akıllara getirdi.

Tharanos'un Kurucusu Elizabeth Holmes Dolandırıcılık Skandalı Zira 2003 yılında üniversiteyi bırakarak Theranos’u kuran Holmes, kan tahlili projesiyle büyük yankı uyandırmış, şirket arka arkaya milyon dolarlık yatırımlar almıştı.

Sonuçta; Theranos’un değeri kısa süre içinde 9 milyar dolara ulaşmıştı. Ancak 2015 yılında Pulitzer ödüllü bir gazeteci John Carreyrou’nun, kan ölçüm cihazı hakkındaki iddiaları üzerine Theranos’un saltanatı çökmeye başlamıştı.

2016’da yapılan denetlemeler sonucunda Holmes, laboratuvarlarını ve sağlık merkezlerini kapatarak çalışanların çoğunu işten çıkardı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Elizabeth Holmes UzlaştıNeticede; 2015’te Forbes dergisi tarafından 4.5 milyar dolarlık serveti olduğu söylenen Holmes’un 2016 yılında hiçbir şeyi yoktu. Theranos’un kurucusu Holmes’a ve şirketin eski başkanı Ramesh Balwani’ye yapılan suçlamalar, 700 milyar dolarlık başarı hikayesinin çöküşünü gözler önüne sermişti.

Nihai olarak; SEC ile geleceğin Steve Jobs’u olan milyarder kadın, Holmes’un 500 bin dolarlık ceza ödemesi konusunda uzlaştı.

Elizabeth Holmes SEC Yaptırımı Ayrıca Holmes’un elindeki 19 milyon şirket hissesini devretmesine ve 10 yıl boyunca halka açık bir şirkette yöneticilik yapmamasına karar verildi. 2016 yılında görevden ayrılan Balwani konusunda ise henüz bir karara varılmadığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan SEC yetkilisi Jina Choi, bu olayın Silikon Vadisi için önemli bir ders olduğunu ve mucitlerin yatırımcılara teknolojileri ile ne yapmayı umduklarını değil, ne yaptıklarını anlatmaları gerektiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum