Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elektrik Üretiminde Yerli Kaynaklarımızın Payı %50’den %65’e Yükseldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerjide arz güvenliği sorunumuzun kalmadığını, üretimde yerli kaynakların payının %50 seviyesinden %65’e yükseltildiğini söyledi.
Elektrik Üretiminde Yerli Kaynaklarımızın Payı %50’den %65’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez katıldığı programda; elektrik, doğal gaz, petrol, nükleer santraller ve Doğa Akdeniz meselesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Doğal gaz ve elektrikte arz güvenliği sorunumuzun kalmadığını söyleyen Bakan Dönmez, üretim kısmında yerli kaynakların payının artış gösterdiğini belirtti. Elektrik ihracatımızın ithalattan daha fazla olduğunun altını çizerek, komşu ülkelerle olan bağlantılarımıza değindi.

Elektrik İhracatımız İthalatın Önüne Geçti

Elektrik İhracatımız İthalatın Önüne GeçtiSon zamanlarda elektrik ithalatında dikkate değer oranda düşüş olduğunu söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, komşu ülkelerin hepsiyle elektrik hatlarımız olduğunu söyledi. Taahhüt ettiği üzere Irak başta olmak üzere elektrik transfer kapasitemizi artıracağımızı anlattı.

İhracatın ithalattan daha fazla olduğunu, bu nedenle arz güvenliği gibi bir sorunumuzun kalmadığını ifade etti. Geçtiğimiz yıllarda Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında hayata geçirilen çalışmaların yavaş yavaş meyvelerinin alınmaya başlandığını, bu nedenle genel olarak enerjide arz sorununun kalmadığını dile getirdi.

Enerji sektöründe yapılan yatırımların, en az 10 yıl sonrasını düşünerek planlanması gerektiğini, Türkiye olarak kendilerinin 20-30 yıl sonrasını düşünerek hareket ettiklerini anlattı. 2018 yılında elektrik üretiminde yerli kaynakların payının %50 olduğunu söyleyen Bakan Dönmez, bu oranın %60-65’lere ulaştığını açıkladı.

Konuya ilişkin “Yani yüzde 15-16’lık bir yerli payında artış söz konusu. Bunun ekonomik karşılığı da şu; eğer bunu yerli yenilenebilir kaynaklardan üretmemiş olsaydık, yaklaşık 1,5 milyar dolar daha ithalat yapacaktık.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Önümüzdeki yıllarda üretimde yerli kaynak kullanımını daha da artırmayı planladıklarını, bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik ettiklerini söyledi. Şu anda ülkemizde yerli kömür santrallerinde 11.500 megavatlık bir elektrik üretimi sağlandığını, bu gelişmenin ise birkaç yıl önce atılan adımların bir sonucu olduğunu belirtti.

Irak’ta Petrol Başta Olmak Üzere Enerjinin Her Alanında Potansiyel Var

Irak’ta Petrol Başta Olmak Üzere Enerjinin Her Alanında Potansiyel VarBakan Fatih Dönmez, geçtiğimiz hafta Irak’a bir ziyarette bulunmuştu. Irak ziyaretine ilişkin gelişmeleri paylaşan Dönmez, bu ülkede enerjinin her alanında büyük potansiyel olduğunu belirtti.

Irak’ın kuzeyinden çıkarak, Ceyhan’daki terminallere ulaşan Irak-Türkiye petrol boru hattının kapasitesinin artırılmasına yönelik görüşmeler yapıldığını anlattı. DEAŞ gibi bazı terör örgütlerinin çıkardığı çatışmalar yüzünden boru hatlarının tahribata uğradığını ve bunların onarılması gerektiğini aktardı.

Üretim, iletim ve dağıtım olmak üzere genel olarak elektrik altyapısında birtakım eksiklikler olduğunu, bu noktada Türkiye’nin birçok eksiği tamamladığını anlattı. Önümüzdeki dönemlerde Türkiye’deki iş insanlarının Irak’ta yeni iş fırsatlarını değerlendirme şansları olacağını açıkladı.

Doğu Akdeniz’de Türk Halkının Menfaatlerinin Yok Sayılmasına İzin Verilmeyecek

Doğu Akdeniz’de Türk Halkının Menfaatlerinin Yok Sayılmasına İzin VerilmeyecekTürkiye’nin Kıbrıs açıklarında başlattığı petrol ve doğal gaz arama çalışmaları geçtiğimiz aylarda büyük tartışmalara yol açmıştı. Fatih ve Yavuz sondaj gemilerinin sondaj çalışmaları dünya gündeminde büyük yer tutarken, Avrupa Birliği, ABD, İsrail, Yunanistan ve Mısır gibi bazı ülkelerden tepkiler gelmişti.

DOĞAL GAZ FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Türkiye’nin ruhsat verilmeyen bölgede arama yaptığı gerekçesiyle AB’dne yaptırım tehdidi gelmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konunun üzerinde fazla durulmaması gerektiği ve basit şeyler olduğunu söylemesinin hemen ardından, Avrupa Yatırım Bankası AB yaptırımları kapsamında 2019 sonuna kadar Türkiye’ye kredi vermeyi durdurduğunu açıklamıştı.

Enerji Bakanı Dönmez, Doğu Akdeniz’de Türk halkının menfaatlerinin yok sayılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Kıbrıs sularında Türkiye’nin yanında İsrail, Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de arama yaptığını hatırlattı.

Nükleer Santral Projesinin İlk Ünitesi 2023’te Faaliyete Alınacak

Nükleer Santral Projesinin İlk Ünitesi 2023’te Faaliyete AlınacakAkkuyu Nükleer Santrali projesinin iş planına uygun şekilde ilerlediğini söyleyen Dönmez, ilk ünitenin 2023 yılında işletmeye alınmasının planlandığını anlattı. Birinci ünitenin inşaat çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını, toplam 4 ünitenin her birinde 1200 megavat olmak üzere 4800 megavat üretim hedeflendiğini aktardı.

Sinop nükleer santralinin ise sadece maliyetin kabul edilebilir olmaması sebebiyle durdurulduğunu belirtti. “Sinop’ta Japon şirketlerinin içinde bulunduğu konsorsiyum fizibilitelerini bize sunmuşlardı. Yapılan değerlendirme ve incelemelerde gerek takvim açısından, gerekse maliyetler açısından kabul edilebilir olmaktan uzak olduğu tespit edildi, çeşitli müzakereler de yapıldı belli bir noktada buluşulabilir mi diye ancak maalesef gelinen noktada bizi tatmin etmekten uzak olduğu için proje şu anda durdurulmuş oldu.” ifadesini kullandı.

2023 Yılına Kadar Enerjide %15 Tasarruf Hedefleniyor

2023 Yılına Kadar Enerjide %15 Tasarruf Hedefleniyor2017 yılında yayımlanan Enerji Verimliliği Ulusal Eylem Planı kapsamında, kamu ve özel sektörün yerine getirmekle sorumlu olduğu 55 adet tematik konu belirlendiğini ifade eden Dönmez, öncelikle kamu olarak kendilerinin örnek olması gerektiğini söyledi.

2023 yılına kadar kamu binalarına %15 oranında enerji tasarrufu planlandığını açıkladı. Eğer hedeflenen tasarruf oranına ulaşılırsa çok önemli bir başarı elde edileceğini, bu nedenle vatandaşı ve iş insanlarını uyarmak istediğini söyledi. Enerji verimliliği kapsamında daha önce 1 milyon lira olan teşvikleri, 5 milyon liraya çıkardıklarını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu