Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Pahalı Şapkası

Dünyanın En Pahalı Şapkası

Günlük hayatınızda üzerinizde aksesuar bulundurmayı tercih eder misiniz? Saat, kolye, çanta, şapka vb. kalitesi ve tarzıyla bazen tercih ettiğimiz ana giysinin bile önüne geçebiliyor. Moda dünyasını yakından takip edenler bilir, bu aksesuarların da tıpkı giysiler gibi popüler olduğu ya da demode görüldüğü zamanlar oluyor. Ama bu işe gönül vermiş bazı usta eller bazen öyle eserlere imza atıyorlar ki üzerinden koca bir asır geçse de zarifliğinden hiçbir şey kaybedeceğe benzemiyor. Tıpkı bugün sizlere sunacağımız dünyanın en pahalısı olma unvanına sahip bu tasarım gibi.

Bir şapkadan daha çok kraliyet tacını anımsatan bu eser, tam tamına 3 milyon dolar değerinde. Daha önce bu unvanı elinde bulunduran tasarımsa 300 bin dolar değerindeydi. Aslında sadece bu durum bile şapkanın özel yerini anlatmaya yetiyor. Tasarımda ilk dikkatimizi çeken göz alıcı işçiliği oluyor. Böyle bir çalışmanın bir gecede yapılması imkansız. Planlamak bile aylar alır, hatta moda dünyası ile kusursuz bir birliktelik oluşturması için özenle işlenmesi gerekir. Birbirinden gösterişli mücevherler ile oluşturulan baş kısmıysa görenleri kendine hayran bırakıyor. Şimdi dilerseniz bu tasarımın oluşmasında emeği geçenlerin sözleriyle, şapkanın sahip olduğu eşsiz özelliklere sözü bırakalım.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı şapkası:

Milliner Natalie Bikicki’nin Ağzından Dünyanın En Pahalı Şapkası

Milliner Natalie Bikicki’nin Ağzından Dünyanın En Pahalı ŞapkasıTasarımda rol alan ustaların hünerleriyle, fikri veren kalifiye modacıların bu tasarımdaki serüvenini Milliner Natalie Bikicki anlatıyor:

“Dünyanın en pahalı şapkası yaratma fikri ve tasarımı ilk benim aklıma gelmişti; ama o zamanlar olanaklar el vermiyordu. John da ben de nadir ve lüks materyaller kullanarak, eşsiz ve büyüleyici bir şey yaratmak istedik. Mücevherler daima beni büyülemiştir, nabzı atan bir hayat gibi görünürler gözüme. Başlık kısmı, kendine güveni tam olan bir kız edasında olmalı diye düşündüm. Bu eseri düşündüğüm zaman, daima aklıma ilk tasarımım geliyor. Hem şehir hem vahşi yaşam ile fırsatlar ve zorluklar karşı karşıya gelmiş, popüler kültürün ve mitolojinin hayali ile konseptini taşıyan bir kızı resmediyorum.”

“Diana Hunt’un Roma tanrıçası hakkında bir alıntıyı okurken ilham geldi ve ben modern bir kadın olan Diana için tasarım yapıp yapamayacağımı merak etmeye başladım. Öncelikle şapka için çatallı boynuzlar ve at yeleleri gibi hayvani unsurları kullandım. Calleija ile işbirliği yapmak bu projeyi geliştirmek için mükemmel bir iş oldu. John ve ben, mücevherler ile tomurcuklanan dallar içerisindeki organik dokuma başlık kısmına mücevherleri nasıl geçirebileceğimizi ele aldık.”

Milliner Natalie Bikicki’nin Ağzından Dünyanın En Pahalı ŞapkasıSon derece prestijli, 2014 Vogue Muuse Aksesuar Tasarım Ödülleri’nin dünya çapındaki son finalisti Natalie’nin müşterileri arasında Avustralya’nın en büyük mağaza grubu Myer, lüks Melbourne butiği olan Cose Ipamena’nın yanı sıra; uluslararası kişiye özel parçalar isteyen müşteriler yer alıyor. Güzel bir sanat altyapısı ve moda tasarımındaki derecesi ile Natalie, giyilebilir sanat eserlerini oluşturmak için hem doğal ve hem de organik olmayan liflerden faydalanmıştır.

Bayan Bikicki; “Nihai şapka tasarımı, aylar sonra yaratıcı süreç içerisinde derlediğimiz düzinelerce tasarım içerisinden konseptsel odak noktası seçildi. Prototip el örgüsü olan doğal deri, bitmiş taç için şablon olarak kullanılmıştır. Lazer kesimi, ıslatılarak nemlendirildikten sonra boya ile mühürlendi. Daha sonra iş birliğimizin son dokunuşları için Calleija’ya teslim edildi. Lateks ve deri benim favori malzemelerim. Şık ve siyah dokumalar, modern bir kadını temsil ederken; yapısının şeklinin doğal olduğunu hatırlatarak eşsiz türde dünyevi nitelikler olduğunu düşündürüyor. Ben sık sık kadın şapkalarımda temel malzeme olarak bunları kullanırım. Gerçekten hareket katmak amacı için uygun ve akıcı hatları ile yapısı, diğer unsurların sabitlenmesini sağlıyor. Ayrıca, çarpıcı bir amaç için süslemeler ile donatılmıştır ve bu noktada elmaslar devreye girer,” diye ekledi.

Milliner Natalie Bikicki’nin Ağzından Dünyanın En Pahalı ŞapkasıJohn Calleija, kendi atölyesi olan Master Jewellers tarafından hazırlanmış inanılmaz taşlar ile tasarım çalışması olan bu çarpıcı başarıyı yaratmak için bütün olanakları sağlamıştır. Uluslararası De Beers Pırlanta Ödülü Kazananı olarak bilinen John ve tasarım ekibi, bu eserde sona gelmeden önce elmas tasarımlarının onlarca eskizini çıkarabilmek için 80 saatten daha fazla zaman harcadılar. Calleija’nın zekası ve Bikicki’nin mükemmel tasarımının harmanlanması nefes kesici bu kadın şapkasının oluşumu ile sonuçlandı.

Beyaz Altın’ın üzerine detay olarak 5 tanesi büyük olmak üzere yüzlerce beyaz elmas, ince ve soluk yeşil zümrüt taşlar yerleştirildi. Kusursuz işçilik ile merkezine 37,53 karat yeşil zümrüt yarleştirilerek; çevresi 3, 4, 5 karat renkli elmaslar ile süslendi. Sonunda da en yüksek kalitede renklerin kullanıldığı bu nefes kesen oluşum meydana getirildi. Kullanılan yeşil zümrüdün kendine özgü zariflik örneği teşkil ettiğini görüyoruz. Beyaz Elmasların her biri mükemmel işçilik ile yontulmuş. Ardından da güzel serpiştirilmiş beyaz altın içerisine cerrahi bir hassasiyet ile yerleştirilmiş. Bu aksesuarın yapımında John, elmaslar ile donatma tasarımını gerçekleştirmiş. Deri kayışla yapılan örgü boyunca, inanılmaz bir sanat eseri ortaya çıkarmış.

Milliner Natalie Bikicki’nin Ağzından Dünyanın En Pahalı Şapkası1264 elmasın işlendiği böylesine uluslararası değeri olan bir tasarımı oluşturmak, 150 saatten fazla zaman aldı. Çok yetenekli 6 zanaatkarın bir ekip oluşturup işbirliği yapması ile 180 yıllık deneyimin birleşmesi, ortaya bu güzel şapkayı çıkardı. Calleija, John’un zarif tasarımlarından onur duyduğunu dile getirmektedir. Dünyanın En Pahalı Şapkası, 2014 Kasım ayının ilk haftalarında Melbourne şehrinde düzenlenen AAMI Derby Day’a giriş yaptı. Ayrıca Myer’in Elçisi ve Uluslararası model Kate Peck tarafından kullanıldı. Eser, bunların yanı sıra 2015 yılının Ocak ayında Gold Coast’daki Magic Millions Carnival’da ve Calleija’nın 30. yıldönümünde Sidney Modern Sanat Müzesi’nde sergilenmiştir. Bu muazzam eserin değeri ise 3 milyon dolar civarında.

Oldukça şık ve görkemli bu şapka şu anda dünyanın en pahalı şapkası unvanını elinde bulunduruyor. İnanılmaz bir sanat eseri olan şapka, oldukça ustaca tasarlanmış ve fazlasıyla zaman, emek gerektirmiş. Peki, sizler bu sanat eserini şık bir yemekte ya da bir davette kullanmak ister miydiniz? 3 milyon dolar değerindeki bu şapka hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. Çeviri hatası mı var bilemiyorum ama 3-4-5 karat renkli elmaslar ile süslendi yazıyor ama bu olanaksız. Mesela sadece tek 1 adet 5 ct renkli elmas zaten şapkanın fiyatında olur :/


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Moda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum