Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyanın En Geniş Tasarımına Sahip 20 Süper Yatı

Dünyanın En Geniş Tasarımına Sahip 20 Süper Yatı
Son Güncelleme: 
Yorum

Deniz, okyanus gibi devasa su kütleleri çoğumuz için keşfedilmeyi bekleyen müthiş bir tutku. Bazılarımız içinse sıkıcı iş stresinden ve günlük koşuşturmanın yorgunluğundan kaçabilmenin en güzel yolu. Bu hayali en güzel şekilde gerçeğe çevirebilmekse lüks bir yatın sunduğu olanaklarda saklı. Bu lüks araçlar mevsim itibariyle her ne kadar marinalarda kış uykusuna yatmış olsalar da güneşin tekrar içimizi yakmaya başlamasıyla güzelim sahillerimizdeki yerlerini alacaklar.

Çoğu zaman zenginlik hayaliyle andığımız lüks yatlar, bazen onun bile önüne geçebilecek muhteşem tasarımlarla karşımıza çıkabiliyor. Tıpkı bugün güvertesine çıkma şansı elde edeceğimiz listemizde bulunan 20 süper yat gibi. Bu süper yatların sahipleri, her şeyden çok mahremiyetine özen gösteren ultra zenginler. Bu nedenle büyük ve en pahalı süper yatları satın alıyorlar. Büyüklük ve mahremiyet özelliklerini bağdaştıramamış olabilirsiniz. Durumu şöyle açıklayabiliriz; bu lüks yatlardan birine sahip olduğunuzda, hemen her ihtiyacınızı içerisinde bulunan lüks özelliklerle karşılayabiliyorsunuz. Bu nedenle de sizi çeken gizli objektiflerden korunmuş oluyorsunuz. İnsanın bunlara bakıp da kocaman bir iç çekmesi elde değil gerçekten… Dilerseniz muhteşem tasarımlarıyla insanın aklını başından alan bu lüks araçlara daha yakından göz atalım. Bakalım hangi yat aklınızı başınızdan almayı başaracak?

İşte karşınızda dünyanın en geniş tasarımına sahip süper yatları:

20 Issham Al Beher Yatı

115 Metre

Issham Al Beher YatıEskiden Atlantis olarak bilinen bu müthiş gemi, 1973 yılında okyanusa kavuştu. Sahibinin değişmesiyle birlikte ismi de değişen süper yat, 115 metre uzunluğunda. Ayrıca 17’den fazla mürettebat taşıyabiliyor.

19 Atlantis II

115.8 Metre

Atlantis IIAtlantis II, 1981 yılında Hellenic Shipyards tarafından yapıldı. Yunan nakliye patronu Stavros Niarchos tarafından tasarlanan bu süper yat, 115.8 metre uzunluğunda.

18 Turama

117 Metre

TuramaBu 117 metrelik süper yat, 2004 yılında Fin tersanesi Rauma tarafından yapıldı. Geniş maun zemin kaplaması gibi detayları bulunan lüks yat, çelik alaşım özeliğiyle de oldukça dayanıklı. Turama süper yata ilk adımınızı attığınız anda kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz.

17 A

119 Metre

APhilippe Starck tarafından tasarlanmış bu süper bir yat, alışılmışın dışındaki gövdesiyle oldukça farklı bir görünüme sahip. Lüks yat, 2008 yılında Blohm + Voss tarafından yapıldı. 119 metrelik süper yat, dünyanın en iyilerinden biri.

16 Alexander

122 Metre

AlexanderAlexander’in üst güvertesi ve gövdesi çelikten oluşuyor. 122 metrelik lüks yat, 1965 yılında Lubecker Flender Werke adındaki Alman firma tarafından tasarlanmış. Bu tasarım firmanın en ünlü imalatı. Alexander, tam 80 kişilik kapasiteye sahip.

15 Katara

124.4 Metre

Katara124.4 metrelik süper yatın; deniz terası, helikopter pisti ve sinema ile birlikte Beach Clup gibi alanlara sahip olması dikkatimizi çeken başlıca özellikleri. Ama maalesef Katara hakkında edindiğimiz bilgi bunlarla sınırlı. Çünkü bu lüks yatın hakkında çok fazla bilgi paylaşılmamış.

14 Octopus

126.2 Metre

OctopusMotorlu süper yat Octopus, düzenli olarak Antibes’te bulunan Uluslararası Yat kulübü Marinası’nda görülmekte. Bu lüks taşıt, 2003 yılında özel olarak yapılmıştır. 126.2 metre uzunluğundaki süper yatın iç kısmı, Jonathan Quinn Barnett tarafından tasarlanmış. Octopus’ta 50’den fazla kişi konaklayabilir. Yatın en son 2008 yılında onarıldığı edindiğimiz bilgiler arasında.

13 Al Mirqab

133 Metre

Al MirqabBu lüks yat, 2008 yılında Peters Schiffbau tarafından inşa edildi. 133 metrelik süper yatın sahibi Katar Emiri Tamim bin Hamad es-Sani. Şık dış tasarımı Tim Heywood`a ait. İç tasarımı ise Andrew Winch Designs tarafından tamamlanmış.

12 Serene

133.9 Metre

SereneSerene 133.9 metre uzunluğuna sahip bir motorlu yat. 2011 yılında Fincantieri tarafından yapıldı ve 52 kişiden fazla kişi taşıyabilmekte. Haftalık kirası ise 1.6 milyon Euro civarında.

11 Rising Sun

138.4 Metre

Rising SunÖzel yapım 138.4 metrelik süper yat Rising Sun’ın iç kısımları Seccombe Design tarafından tasarlandı. 2004 yılında Lurssen Yachts tarafından yapımı tamamlanan bu yat, 2007 yılında yeniden onarıldı.

10 Al Salamah

139.3 Metre

Al SalamahMotorlu süper yat Al Salamah, 1999 yılında özel olarak yapıldı. Bu 139.3 metrelik gemi, Terence Disdale tarafından tasarlandı.

9 Ocean Victory

140 Metre

Ocean Victory140 metrelik Victory, Fincantieri Yachts’ın bu lüks araçların tutkunlarına armağanı. Espen Oeino tarafından tasarlanan yatın iç kısmını ise Alberto Pinto’ya ait.

8 Yas

141 Metre

YasYas 2011 yılı Kasım ayında Abu Dabi’nin ADM Shipyards şirketi tarafından yapıldı. 141 metrelik bu süper yat, 60 kişiyi taşımakla birlikte 26 knota kolayca ulaşabiliyor.

7 El Horriya

145 Metre

El Horriya1865 yılında Samuda Bros tarafından Londra’da özel olarak yapılan 145 metrelik El Horriya, 1987 yılında yeniden onarılarak eşsiz güzelliğiyle su üstündeki yerini aldı.

6 Sultan Abdulaziz

147 Metre

Sultan Abdulaziz147 metrelik motorlu süper yat, 1984 yılında Helsingor Vaerft tarafından yapıldı. Maierform Denizcilik Teknolojisi, bu muhteşem yatın gelişmiş dış tasarımının ve mühendisliğinin arkasındaki isim.

5 Topaz

147 Metre

TopazÖzel yapım olan motorlu süper yat Topaz, 147 metre uzunluğunda. Bu dev gemi 2012 yılında Lurssen Yachts tarafından tasarlandı. Topaz’ın iç tasarımı Terence Disdale tarafından bitirildi. Dış tasarımı ise Tim Heywood Design firmasına ait.

4 Al-Said

155 Metre

Al-Said155 metrelik motorlu süper yat Al-Said, Lurssen tarafından 2008 yılında yapıldı. Büyük geminin dış tasarımı Espen Oeino`a ait. Redman Whitely Dixon ise iç tasarımının arkasındaki isim.

3 Dubai

162 Metre

Dubaiİnanılmaz derecede büyük 162 metrelik süper yat, 2006 yılında Dubai Platinum Yachts tarafından yapıldı. Dubai’nin büyük boyutunda, çelik gövde ve alüminyum üst güvertenin zarif çizgileri gizli. Dış tasarımda, ünlü tasarımcı Andrew Winch’in, iç tasarımında Platinum Yachts şirketinin isimleri yer alıyor.

2 Eclipse

164 Metre

Eclipse164 metrelik Eclipse, 2010 yılında Blohm + Voss Hamburg tersanesi tarafından yapıldı. İç tasarımı Terrence Disdale Design şirketine ait. Bu süper yatı diğerlerinden ayıran ise istenildiğinde kiralanabilmesi.

1 Project Azzam

180 Metre

Project AzzamAzzam, Lurssen Yachts tarafından yapıldı ve 2013 yılında kimliği belirsiz sahibine teslim edildi. 180 metrelik Azzam’ı planlayıp üretmek ise firmanın tam 1 yıllarını aldı. Bu koca canavar, dünyanın en büyük yatı ve 30 knottan daha fazla hıza ulaşabiliyor. İç tasarımı ve sahibinin kim olduğu bilinmemekte.

Bu süper yatlar modern mühendislik harikası olmakla birlikte, zengin ve ünlü insanların da oyuncakları arasında. Bizler içinse onları deniz ya da okyanuslarda izlemek vazgeçilmez bir zevk. Kim bilir belki bir gün bizim de servetimiz dillere destan bir hal alır… İşte o gün geldiğinde, siz hangi tasarıma sahip olmak isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu