Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Büyük İkinci Elması Londra’da Müzayedeye Çıkıyor!

Dünyanın En Büyük İkinci Elması Londra’da Müzayedeye Çıkıyor!

Elmaslar, pırlantalar, parıltılı ve değerli taşlar… Kadınları adeta, milyar dolarlık gişe hasılatlarıyla zirvede yer alan Hollywood filmleri listesinde üst sıralarda bulunan Yüzüklerin Efendisi serisinin en etkili karakterlerinden Gollum’a dönüştürüyorlar. Yaşı, durumu ve statüsü ne olursa olsun her kadının hayallerini süsleyen bu değerli ve ışıl ışıl taşlar, bazı zamanlar en maço erkeklerin bile fazlasıyla ilgisini çekebiliyor. Tabiatın insanoğluna bahşettiği hem en büyük hediyelerden hem de en amansız lanetlerden biri olan elmaslar, tarihte birçok insanın ölmesine ve öldürülmesine neden olmuştur. Uğruna kanlar dökülen elmaslar hakkında çarpıcı özelliklere buradan ulaşabilirsiniz.

İnsanların hayatına mal olacak kadar kıymetli olan bu olağanüstü taşların belki de en görkemlisi olan ve Lesedi La Rona (Işığımız) olarak isimlendirilen, dünyanın en büyük ikinci elması satışa çıkarılıyor. Kazdığınız her bir yerden değerli taş fışkıran, elmaslar ülkesi Afrika’daki Botswana’da bulunan dünyanın en büyük ikinci elması, Kanadalı bir şirket tarafından saklanmış olduğu yerden çıkartıldı. Olağanüstü bir ağırlığa ve parlaklığa sahip olan Lesedi La Rona, tanınmış müzayede evi Sotheby’s tarafından Londra’da satışa sunulacak.

Dünyanın en büyük ikinci elmasını dilerseniz birlikte inceleyelim.

Lesedi La Rona Ne Zamandan Beri Toprağın Altında?

lesedi-la-rona-ne-zamandan-beri-topragin-altindaLesedi La Rona yani çevrilmiş haliyle “Işığımız” anlamı taşıyan bu muhteşem elmas, Amerika’nın Gemoloji Enstitüsü‘nün incelemelerine göre, renk ve parlaklık açısından oldukça nadir bir parça olmasıyla birlikte Tip IIa elmas alt grubunda bulunuyor. Dünyanın en pahalı elması Blue Moon kadar etkileyici bir değerli taş olan Lesedi La Rona, küçük bir Güney Afrika ülkesi olan Botswana topraklarından, Lucara Diamond adındaki Kanadalı madencilik firması tarafından 2015 yılında gün yüzüne çıkarıldı. 2.5 ila 3 milyar yıldır toprağın altında olduğu düşünülen, tenis topu büyüklüğündeki bu devasa elmasın yanı sıra Rio Tinto tarafından bulunan Argyle Violet de satışa sunulacak.

Dünyanın En Büyük İkinci Elmasının Yapısı

Dünyanın En Büyük İkinci Elmasının YapısıAfrika’nın denize kıyısı olmayan ülkelerinden biri olan Botswana’nın esrarengiz topraklarından açığa çıkarılan Lesedi La Rona, tamı tamına 1190 karat. Boyutu ve şeffaflığıyla fazlasıyla nadir bulunan elmaslar arasında yer alan bu güzellik, kesinlikle dünyanın en efsanevi elmasları arasında yer alacaktır. 3106 karat ağırlığındaki Cullinan adı verilen dünyanın en büyük elmasının yarısından bile daha küçük bir yapıya sahip olmasına rağmen, göz kamaştıran şeffaflığı ile dünyanın en kaliteli elmaslarını bile gölgede bırakmayı başaracaktır.

Lesedi La Rona Elmasının Değeri Ne Kadar?

Lesedi La Rona Elmasının Değeri Ne Kadar?Yüzyılı geçkin süredir Lesedi La Rona kadar büyük ve kaliteli bir elmas keşfedilmemişti. Geçtiğimiz Çarşamba günü ünlü müzayede evi Sotheby’s ise keşfedilen bu olağanüstü mücevherin önümüzdeki ay açık arttırmaya çıkacağını duyurdu. Yaklaşık olarak 70 milyon dolara satışı gerçekleşmesi beklenilen Lesedi La Rona, tam olarak 29 Haziran‘da sahiplerine kavuşmuş olacak.

Hem yükte hem de pahada ağır bir güzellik olan dünyanın en büyük ikinci elması Lesedi La Rona, büyüleyici yapısı ve göz alıcı parlaklığıyla her cinsten ve her yaştan insanı kendisine hayran bırakacak. Dünyanın en büyük elmaslarından biri olmasının yanı sıra en kaliteli değerli taşlarından biri de olan Lesedi La Rona gibi bir güzelliğe sahip olsanız ne yapardınız?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum