Yatırım yapmaya başla!

Dünya Meyve Suyu Tüketiminin Yüzde 2’sini Türkiye Karşılıyor

Aroma Bursa Meyve Suları ve Gıda Sanayi AŞ Genel Müdürü Sefer Kılınç, Türkiye'de yıllık 800 milyon litre meyve suyu üretildiğini ve dünya tüketiminin %2'sini karşıladığını söyledi.
Dünya Meyve Suyu Tüketiminin Yüzde 2’sini Türkiye Karşılıyor

Türkiye’nin meyve suyu üretici şirketlerinden biri olan Aroma Genel Müdürü Sefer Kılınç, dünya meyve suyu pazarının %1’lik büyüme ile 38,9 milyar litreye ulaştığını söyledi. Toplam meyve suyu üretiminin %2’lik kısmını Türkiye karşılarken, ülkemizdeki üretim %7,7 oranında bir büyüme kaydederek 800 milyon litreye ulaştı.

1968 yılında kurulan Aroma Bursa Meyve Suları ve Gıda Sanayi AŞ‘nin, kurulduğu tarihten bu yana her geçen gün büyüdüğünü ve yılda 125 bin ton üretim yapıldığını dile getirdi.

Kılınç; günlük 800 ton elma, 500’er ton şeftali, kayısı ve vişne, 400’er ton üzüm ve havuç, 150 ton ise nar işlendiğini söyledi.

Aroma Meyve Suları tesislerinde elma, nar, havuç, şeftali, kayısı, domates, çilek, ahududu, armut, kuşburnu, üzüm ve kızılcık olmak üzere hemen her meyvenin suyunun çıkarıldığını söyleyen Kılınç, şirket bünyesinde %95’i beyaz yaka olmak üzere, toplamda 320 kişinin çalıştığını belirtti.

İhracat yapılan 35 ülke arasında; Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İspanya, ABD, İsveç, Çin, Meksika ve İtalya gibi ülkelerin olduğunu da sözlerine ekledi.

Dünya meyve suyu pazarı %1 oranında bir büyüme ile 38,9 milyar litreye ulaştı.

Türkiye’de üretimin %7,7’lik bir büyüme gerçekleştirdiğini söyleyen Kılınç, dünya toplam meyve suyu üretiminin %2’sini Türkiye’nin karşıladığını ifade etti. Türkiye’de kişi başına düşen ortalama yıllık meyve suyu ve nektarı tüketim miktarı 10 litre olurken, Avrupa’da bu rakam 22 litre civarında. Yıllık ortalama kişi başı meyve suyu tüketimi; Almanya’da 31 litre, Hollanda ve Finlandiya’da 28 litre, Fransa ve Avusturya’da ise 25 litre olarak bildirildi.

Sefer Kılınç, Aroma Meyve Suları’nda koruyucu maddelerin kullanılmadığını belirtti.

Son yıllarda meyve sularında tatlandırıcı ve koruyucu maddelerin katıldığına dair çıkan iddiaların yalan olduğunu söyleyen Kılınç, Türkiye’de zaten 1980’li yıllardan bu yana Gıda Kodeksi kararında koruyucu madde katılmasına izin verilmediğini söyledi.

Meyve sularında da koruyucu madde kullanılmasının kesinlikle yasak olduğunu ifade eden Kılınç, bir ürünün koruyucu içermesi halinde ambalajı açıldıktan sonra bile bozulmayacağını fakat meyve sularında böyle bir durumun olmadığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum