Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Evcil Hayvan Pazarı Şaşırtıcı Rakamlara Ulaştı!

Dünya evcil hayvan pazarı 150 milyar dolara ulaşırken, en büyük pay ABD’ninki oldu. İşte ayrıntılar…
Dünya Evcil Hayvan Pazarı Şaşırtıcı Rakamlara Ulaştı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Evcil hayvan pazarı, ürünleri ve hizmetleri ile her geçen gün büyüyen bir sektör. Zira talep artıyor. Özellikle de gelir düzeyi yüksek insanlarda bu durum çok daha açık bir şekilde gözlemleniyor. Yapılan araştırmalara göre, gelişmiş ülkelerde evcil hayvan sayısı sınırlı denilebilecek bir şekilde artıyor. Ancak Çin, Brezilya ve Rusya gibi gelişmekte olan ülkelerdeki evcil hayvan sayısı, büyük bir hızla yükseliyor. Ve doğal olarak, çoğunluğunu kedi – köpeklerin oluşturduğu evcil hayvan sektörü, önemli bir pazar haline geliyor.

Dünya evcil hayvan pazarının büyüklüğü 150 milyon dolara ulaşırken, en büyük pay 57 milyon dolarla ABD’nin oldu.

Dünya evcil hayvan pazarının büyüklüğü 150 milyon dolara ulaştı.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki 2003 yılından bu yana gelişmekte olan ülkelerde evcil köpek sayısı % 51 artış göstererek 243 milyona çıktı.

Aynı dönem içinde gelişmiş ülkelerdeki evcil hayvan sektörü ise % 5 artışla sektör 137 milyon dolara ulaştı.

Aynı dönem içinde gelişmiş ülkelerdeki evcil hayvan sektörü ise % 5 artış gösterdi.

Euromonitor tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, 54 uluslararası lokasyondan alınan toplam veri gösteriyor ki aynı yıllar içinde gelişmekte olan ülkelerdeki kedi sayısı % 49 artışla 126 milyona ulaştı.

Zengin bölgelere bakıldığında ise kedi sahipleri sayısının yalnızca % 5 artış gösterdiği ve 15 milyona ulaştığı belirlendi.

Zenginler daha az evcil hayvan sahipleniyor.

2012’den sonra Japonya hariç Asya Pasifik’te evcil hayvanlara yapılan harcama % 68 arttı. Kuzey Amerika’da % 12 artış, Batı Avrupa’daysa % 8 artış oldu. Afrika, Latin Amerika ve Ortadoğu’da harcamalar % 20 ila 30’larda gezinirken Japonya’daki % 1’lik artış herkesi şaşırttı.

Çin’in toplam hane halkının % 5.6’sı köpek sahibiyken, % 1.5’i kedi sahibi çıktı. Nitekim 400 milyonluk hane sayısını düşününde, ülkenin pazardaki rolü açıkça anlaşılıyor.

Çin pazarda önemli bir role sahip.

Hindistan’da 2003’ten bu yana köpek besleyenlerin sayısı % 120, kedi besleyenlerin sayısı ise % 67 arttı. Güney Kore’deki kedi sahiplerinin sayısında ise % 6172lik sıçrama gözlendi. Hane halkının % 47’sinin kedi sahibi olduğu Romanya bu alanda birincili olurken, Endonezya’daki köpek sayısı da % 150 büyüdü.

Türkiye’de ise geçen yıl, mama ve aksesuar satışından 1 milyar dolar ciro elde edildi.

Türkiye'de evcil hayvan pazarı büyüklüğü!

Evcil Hayvancılık ve İşadamları Derneği’nin verilerine göre ülkemizdeki Pazar yılda ortalama % 15’lik büyüme gösteriyor.

Büyük şehirlerde 14 milyon hanede evcil hayvan beslendiği tahmin ediliyor. Ayrıca 2011 ile 2016 yılları arasında 3 milyon 263 bin kedi üzerinden 20.233 ton mama satışı yapıldığı ve 230 milyon 800 bin lira ciro elde edildiği belirtiliyor. Köpek mamaları için harcanan tutar is 212 milyon 400 bin liraya ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu