Yatırım yapmaya başla!

Binbir Gece Masallarından Esinlenen Dubai Projesi: “Aladdin City”

Binbir Gece Masallarından Esinlenen Dubai Projesi: “Aladdin City”

Birbirinden etkileyici binaları ile ünlenen Dubai, sıra dışı projelere imza atmaya devam ediyor. “Aladdin City” bunların en yenisi. Lüksle özdeşleşen kent, daha önce de rekorlar kıracak yeni Dubai projesi “Meydan One” ile kamuoyunun ilgisini çekmişti. Zaten yoğun olan turizmi, milyar dolarlık projelerle daha da arttırmayı hedefleyen yönetim, projeye onay vermiş bile. Bu projede yediden yetmişe herkesin ilgisini çekecek bir de sürpriz bulunuyor. Lambayı ovalamasıyla içerisinden cin çıkan hikayeyi hepiniz hatırlarsınız. Evet, “Aladdin’in Sihirli Lambası’ndan” bahsediyorum. İşte bu lüks projenin ilham aldığı kaynak da bu masal.

Görkemli projenin finansman kaynağı net olarak açıklanmasa da bu kişinin belirli olduğu biliniyor. Yapılması beklenen yapının en dikkat çeken özelliğiyse, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Dubai Creek bölgesine olan yakınlığı. Bu tür korumaya alınan bölgeler, genellikle inşaat sahasına kapalı alanlar olarak bilinir. Ama projeye izin alınırken hiçbir zorlukla karşılaşılmamış. Tabi biraz da bu durum, kent yönetiminin tercihi. Etkileyici projenin tasarım tanımı içinse, masallar diyarına yolculuk için hazır olmalısınız diyebilirim. Ne dersiniz, dünyanın turizm başkentlerinden biri olan Dubai’de yükselecek lüks projeye daha yakından göz atalım mı?

İşte karşınızda masallar diyarından kopup gelen bir proje!

Dubai Aladdin City

Dubai Aladdin CityYaklaşık 1620 hektarlık arazi içinde yer alacak projenin 25, 26 ve 34 katlı 6 kuleden oluşacağını söyleyerek Aladdin City’i incelemeye başlayalım. Binbir Gece Masalları’nın en ünlülerinden biri olan Alaaddin’in Sihirli Lambası’ndan esinlenerek tasarlanan proje, tam anlamıyla bir peri masalı görünümde olacak. Alaaddin’in Lambası şeklindeki kulelerin her birinde klimalı köprüler ve yaya yolları ile birleştirilen birçok iş yeri ve yaşam alanı bulunacak.

Lambaları (kuleleri) birleştiren köprüler, tıpkı masaldaki uçan halı gibi hareketli yaya yolları ile tasarlanacak. Kulelerin 34 katlı olanı, yani en yükseği, Dubai Creek’in harika manzaralarına ve altın sarısı rengiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip. Otellerin, alışveriş merkezlerinin ve ticari mekanların yer alacağı Aladdin City, 160.000 kişiye de yeni yaşam alanı sağlayacak. İnşaatına önümüzdeki sene başlanacağı düşünülen projenin maliyeti hakkında henüz bir açıklama yapılmamış.

Dubai Aladdin CityDubai’nin başlayacağı tek yeni proje de bu değil. Aladdin City’nin yanı sıra Dubai Eye projesi de daha şimdiden dünya çapında merak uyandıran yapılardan biri olmuş. Dünyanın en büyük dönme dolabı olarak tasarlanan Dubai Eye projesi hayata geçirilecek mi bilinmez; ama Aladdin City’nin büyük bir hızla tamamlanması bekleniyor. Sonuçta bu projenin bitişini bekleyenler arasında kesinlikle biz de varız…

Ne dersiniz, dünyaca çapında ün kazanmış masal Alaaddin’in Sihirli Lambası’ndan iham alınarak tasarlanan bu proje, sizce de efsanevi bir güzelliğe sahip görünmüyor mu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum