Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Draghi’nin Drakula’ya Benzetilmesi AMB’nin Eski Başkanını Kızdırdı!

Avrupa Merkez Bankası’nın eski başkanlarından Jean-Claude Trichet, Mario Draghi’nin karşılaştığı tepkinin ardından merkez bankalarına yapılan saldırıları kınadı.
Draghi’nin Drakula’ya Benzetilmesi AMB’nin Eski Başkanını Kızdırdı!
Yorum

2003-2011 yılları arasında Avrupa Merkez Bankası Başkanı ve 1993-2003 yılları arasında da Fransa Bankası Başkanı olan Jean-Claude Trichet, Mario Draghi’nin Perşembe günü açıklanan büyük teşvik paketi konusunda tepkiyle karşılaşmasının ardından merkez bankalarına yapılan saldırıları kınadı.

Alman gazete Bild bugün, vampir dişleri olan bir Mario Draghi resmi yayınlayarak AMD liderini Kont Drakula’ya benzetti. Gazete Draghi’yi, Alman tasarruf sahiplerine düşük faiz oranlarıyla milyarlarca euroya mal olduğu için yıkıcı olmakla eleştirdi.

Avusturya’nın yeni merkez bankası başkanı Robert Holzmann da Bloomberg’e verdiği demeçte, Draghi’nin politikasının uzun ömürlülüğü konusundaki endişelerini dile getirdi.

Draghi Eleştiri Parasal teşviğin hata olduğunu savunan Robert Holzmann, bunun gelecek AMB Başkanı Christine Lagarde tarafından değiştirilebileceğini öne sürdü. Bu arada Trump da dün Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamasının ardından Twitter’dan yaptığı paylaşımda AMB euronun değerini düşürürken FED oturuyor demiş, kurumu bir kez daha para birimini düşürmekle suçlamıştı.

Gelişmeler üzerine konuşan eski merkez bankası başkanı, merkez bankalarına saldırmanın haksızlık olduğunu savundu.

Jean-Claude Trichet Merkez Bankalarına Saldırmak Haksızlık Ayrıca bazı gazetelerin cevabını tamamen kabul edilemez bulduğunun üzerini çizdi. “Bu ABD’de aynı değil, çünkü ABD’de bazı saldırılara, hatta kişisel saldırılara girişen kişi yürütme organı şefinin kendisidir. Elbette Avrupa’da durum böyle değil, hükümet başkanları veya devlet başkanları düzeyinde böyle bir şey yoktur.” diyerek Trump’ın FED eleştirilerine değindi. Sonuçta merkez bankalarının politikleştirilmesi konusu, Trump’ın devam eden FED eleştirileriyle giderek yayılmıştı.

Trump’ın izinden giden İtalya, Hindistan, Türkiye ve Arjantin’deki hükümetler de para politikaları yapıcıları üzerindeki etkilerini artırmak için harekete geçmişti. Jean-Claude Trichet; “Merkez bankalarının tüm gelişmiş ekonomilerde inanılmaz derecede sorumluluk sahibi olduklarını kanıtladıklarını söylemek zorundayım ve diğer ortaklar tarafından çok yalnız bırakıldık ki bu normal değil” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu