Yatırım yapmaya başla!

Döviz Kurlarındaki Artış Ramazan Gelmeden Gıda Fiyatlarını Yükseltti

Döviz kurlarının rekor seviyelerden inmediği şu günlerde gıda fiyatları daha Ramazan ayı gelmeden, %25'e ulaşan artış gösterdi. Detaylar haberimizde...
Döviz Kurlarındaki Artış Ramazan Gelmeden Gıda Fiyatlarını Yükseltti

Türk lirasının hızla değer kaybetmesi, dolar kurunun rekor seviyelerde seyretmesi sektör temsilcilerinin bir bir isyan etmesine sebep oluyor. Dün yayınladığımız haberimizde kurdaki yükseliş nedeniyle ilaç sektörünün zorlandığını, yakında piyasada ithal ilaç bulmada ciddi sıkıntıların yaşanacağını yazmıştık. Bu yorum Abdi İbrahim’in Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut’tan gelmişti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Şemsi Bayraktar ise kurdaki yüksek seviyenin gıda fiyatlarında maliyeti artırdığını, 27 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında 21 üründe artış görüldüğünü belirtti.

Söz konusu 11 gün içinde elma fiyatlarında %25 oranında artış olduğu bildirildi.

Normalde gıda fiyatları Ramazan ayında yükselirken, bu sene çok daha önce artmaya başladı. Gıda fiyatlarını mercek altına alan TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, 27 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında, 21 gıda ürünün fiyatında artış, 13’ünde düşüş olduğunu söyledi.

Fiyat düşüşü en fazla %12 ile sivribiberde olurken, en fazla artış %25 ile elmada görüldü. Yine aynı dönemde market fiyatlarında geçen yıla kıyasla 6 üründe azalma, 27 üründe artış meydana geldi. En fazla fiyat düşüşünün ise %12,4 ile domateste görüldüğü bildirildi.

Ramazan öncesinde üretici ile market fiyatları arasındaki en büyük fark %559 ile lahanada oldu.

Lahanayı %287 ile elma, %285 ile kuru kayısı, %272 ile maydanoz, %264 ile sivribiber, %250 ile kırmızı mercimek ve %211 ile kuru fasulye izledi. Bayraktar, mazot başta olmak üzere birçok ürünün ithal edildiğini, kurdaki yüksek seviye sebebiyle de çiftçilere etkisinin çok ağır olduğunu ifade etti. 2018 bütçesi oluşturulurken mazot gibi önemli girdilerde desteklerin artırılmasını talep eden Bayraktar, bunların bir kısmında da vergide muafiyet istediklerini söyledi.

27 Nisan – 8 Mayıs arası 11 günlük süre zarfında, dana ve kuzu eti fiyatlarının %1,5 arttığı belirtildi.

Et üreticisinin yem fiyatlarındaki ve besili hayvan fiyatlarındaki artış sebebiyle zorlandığını dile getiren Bayraktar, bu fiyatları tetikleyen en büyük unsurun döviz kurlarındaki yükseliş olduğunu söyledi. Nisan ayı itibariyle, geçen yıla kıyasla buğday kepeğinde %28,9, ayçiçeği tohumu küspesinde %40, melasta %17 ve buğday samanında %49,1 oranında artış olduğunu bildirdi.

Canlı Sığır Fiyatlarını Görmek için Buraya Bakınız

Et ve Süt Kurumu verilerine göre besilik canlı dana fiyatlarında %30,9 artış olduğunu söyleyen Bayraktar, dana ve yem fiyatlarında düşüş sağlamadan et fiyatlarını indirmenin mümkün olmayacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum