Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Donald Tusk: ABD Fransa’ya Dijital Vergi Yüzünden Tarife Uygularsa, Aynı Şekilde Karşılık Veririz

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, ABD’nin dijital vergi planı yüzünden Fransa’ya gümrük vergileri uygulaması durumunda birliğin buna kısasa kısas cevap vereceğini söyledi.
Donald Tusk: ABD Fransa’ya Dijital Vergi Yüzünden Tarife Uygularsa, Aynı Şekilde Karşılık Veririz
Yorum

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, bugün yaptığı bir açıklamada ABD’ye Fransa’ya tarife uygulaması durumunda buna aynen karşılık vereceklerini söyleyerek meydan okudu.

Fransa’da G7 liderleri toplantısında konuşan Tusk, Başkan Donald Trump’ın politik nedenlerden dolayı tarifeler kullanmasının AB dahil tüm dünya için risk olabileceğini söyledi.

Günün erken saatlerinde Donald Trump, büyük Amerikan şirketlerini hedef alan Fransız dijital vergisini eleştirmiş ve Fransız şarabını vergilendirerek misilleme yapma tehdidinde bulunmuştu.

Trump Fransa Şarap TehdidiKaldı ki daha önce uzmanlar, Trump Fransa’nın ABD teknoloji devlerine vergisine karşı tarifeleri nasıl kullanabilir sorusunu, Amerikan liderin söz konusu tehditleriyle benzer şekilde cevaplamıştı. Fransa’daki G7 Zirvesi için yola çıkmadan önce Trump, Beyaz Saray’daki bir grup gazeteciye teknoloji şirketlerinin “büyük bir hayranı” olmadığını ancak bunların harika Amerikan şirketleri olduğunu ve açıkçası Fransa’nın ortaya çıkıp şirketlerini vergilendirmesini istemediğini aktardı.

“Ve bunu yaparlarsa, şaraplarını daha önce hiç görmedikleri gibi vergilendireceğiz” diyerek kısa süre önceki Fransız şarabı tehdidini yineledi.

Donald Tusk AB Fransa Yanında Avrupa Birliği ise üye ülkelerini ekonomik savaştan gerçek kararlılıkla koruyacağını vurgulayarak Donald Trump’ın ticaret tarifelerine yönelik tehditlerine sert bir şekilde cevap verdi. ABD’nin Fransa’ya tarife uygulaması durumunda AB’nin aynı şekilde cevap vereceğinin üzerini çizen Tusk, şöyle açıklamada bulundu:

“İhtiyacımız olan ve istediğimiz son şey, özellikle de en iyi müttefikimiz olan ABD ile karşı karşıya gelmek. Ve bunu, bu ticaret ve tarife mücadelesini başlatan biz değiliz. Hazır olmalıyız ve bir bütün olarak hazırız. Fransa tüm üye devletlerin yaptığı gibi sadakatimize güvenebilir. Sadece politika ve dayanışma yüzünden değil, aynı zamanda ana fikir yüzünden de burada Fransa’ya sadık kalacağız. Ticaret anlaşmaları ve Dünya Ticaret Örgütü reformu, durgunluğa yol açan ticaret savaşlarından daha iyidir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu