Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL 2 Ayın Zirvesinin Ardından Yeni Günde 5,90 Üzerine Yöneldi!

Dolar/TL Çarşamba sabahı 5,90 TL sınırının üzerine çıktı.
Dolar/TL 2 Ayın Zirvesinin Ardından Yeni Günde 5,90 Üzerine Yöneldi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ermeni soykırımı tasarısının senato tarafından onaylanmasından sonra ABD’ye yönelttiği sert söylemlerini sürdürmüş ve İncirlik ile Kürecik üssünün kapatılabileceğini söylemişti. Bu gelişmenin ardından yönünü yukarı çeviren dolar/TL, 5,85 seviyelerinin üzerine çıkarak 5,87’lere dayanmıştı. TL varlıkları baskılandı.

Salı günü işlemlerinde 5,84 lira seviyelerinden Türkiye-ABD arasındaki ilişkilere yönelik endişelerin artmasıyla akşam saatlerine doğru 5,88’lere çıkan dolar/TL, 2 ayın zirvesini yakaladı. Ardından Çarşamba sabahı 5,90 sınırını aştı. Böylelikle Türk lirası dolar karşısındaki değer kaybını art arda 4 gün boyunca devam ettirdi.

Dün yükseliş ağırlıklı hareket eden dolar kuru, 5,8876 liradan günü kapattı. Yeni güne yatay bir başlangıç yaptı ve Asya piyasalarındaki sakin seyrini korudu. Yurt içi piyasaların açılmasına yakın yükselişini artırdı.

Çarşamba sabahına 5,8871 liradan başlayan dolar/TL, TSİ 09:00 sularında devam ettirdiği yükselişle birlikte 5,90 lira üzerini gördü. Saat 09:53’te 5,9119 liradan alıcı buluyor.

Dolar 5 90 Uzerini GorduSalı günü akşam saatlerinde, içinde Türkiye’ye uygulanacak yaptırımları da içeren ABD’nin 2020 yılı savunma bütçesi, dün senato tarafından kabul edildi. Tasarıda Türkiye’yi etkileyeceği öngörülen en önemli konuların başında ABD tarafından F-35 uçaklarının teslimatının durdurulması geliyor. ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilere yönelik oluşan endişeler dolar kurunun seyri üzerinde belirleyici etkiye sahip oluyor. Ve bir çok uzman, iki taraf arasındaki ilişkilerin gerilmesi ile kurda yükselişin görülebileceğini öngörüyor.

Kurdaki yükselişi değerlendiren analistler, bu artışa rağmen uluslararası piyasada Türkiye’nin risk priminin (CDS) gerilemeyi sürdürdüğünün ve 2018 yılının Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeleri gördüğünün altını çizdi. Bu durumun orta vadede risk fiyatlamalarının güçsüz olduğu anlamına geldiğini belirttiler. Ardından kurdaki dalgalanmanın uzun vadeli olmayacağı yönünde yorumda bulundular.

Bugün yurt içi piyasaların etkileneceği önemli bir veri gündemi bulunmazken, yurt dışında ABD ve Çin cephesindeki ticaret anlaşmaları gelişmeleri ve ABD Başkanı Donald Trump’ın azline yönelik haberler izlenecek. Euro Bölgesi’nin enflasyon verileri gün içinde açıklanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu