Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL Enflasyonun Ardından 5,70 Lira Civarında Sakin Seyrediyor

Dolar/TL dün kaydettiği sınırlı düşüşün ardından haftanın son işlem gününe yatay bir seyirle 5,69'larda başladı.
Dolar/TL Enflasyonun Ardından 5,70 Lira Civarında Sakin Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün, Eylül ayına ilişkin enflasyon rakamlarının 2017’nin Temmuz ayından bu yana ilk kez tek haneye inmesiyle birlikte sınırlı bir düşüş eğilimi gösteren dolar/TL 5,67 seviyelerine geriledi. Fakat bu seviyelerde tutunmayı başaramayan kur, haftanın son işlem günü olan Cuma’ya yatay bir seyirle başladı.

Dünkü işlemlerinde genel olarak dalgalı bir seyrin hakim olduğu kur günün kapanışını 5,6948 liradan yaptı. Ardından bugün Asya piyasalarında sakin seyreden kur, yurt içi piyasaların açılışına yakın hafif dalgalanmaya yöneldi.

TSİ 09:29’da 5,7022 liradan alıcı bulan dolar/TL, dünkü işlemlerinde 5,66-5,71 bandında dalgalanmıştı.

5,70 Liradan Alıcı BuluyorABD’de hayal kırıklığı yaşatan imalat, istihdam ve ISM hizmet verilerinin Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Ekim ayında yeniden bir faiz indirimi yapabileceği beklentilerini artırmasıyla birlikte dolar, on önemli piyasa parasının tamamı karşısında değer kaybı yaşadı.

Öte yandan dolar/TL bir süredir takılı kaldığı 5,65-5,75 bandı arasındaki seyrini sürdürüyor. Yıllık enflasyonun baz etkisiyle 5 puanı aşkın gerilemesine yönelik yorum yapan bazı ekonomistler, TCMB’den yavaşlayan hızda faiz indiriminin devam edeceğini öngörüyorlar.

Bazı analistlere göre ABD’nin Avrupa Birliği’ne yeni tarife uygulama kararının etkileriyle ve olumsuz gelen verilerin ekonomik endişeleri artırmasıyla birlikte dolar, diğer para birimleri karşısında değer kazanabilir.

Dolar Değer KazanabilirBugün ABD’nin açıklaması beklenen tarım dışı istihdam verileri piyasalar açısından oldukça önemli olacak. Özellikle ABD ekonomisine ilişkin endişelerin arttığı şu ortamda, ülkenin açıklanan diğer verilerinde görülen iyiye işaret etmeyen durumun hakim olacağına yönelik öngörüler mevcut. Bu durum da doların kayıplarını dördüncü güne taşımasına neden oldu.

Söz konusu ülkenin istihdam verileri dolar kurunun seyrinde büyük ölçüde bir etki gösterecek. Beklentiler istihdamın 145 bin artacağı ve işsizliğin de %3.7’de kalması yönünde. Bu verilerin FED’in bu ay faiz indirimi kararı alıp almayacağına yönelik kararını etkilemesi bekleniyor. Ayrıca FED Başkanı Jerome Powell’ın gün içinde kaydedeceği konuşmaların detayları piyasaların takibinde olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu