Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doğrudan Yabancı Yatırımları Haziran’da Yıllık Bazda %6,3 Arttı

2018 yılının Haziran ayından, bu yılın aynı dönemine kadar olan zaman zarfında Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımlar %6,3 artarak 12,4 milyar dolara ulaştı.
Doğrudan Yabancı Yatırımları Haziran’da Yıllık Bazda %6,3 Arttı
Yorum

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) verilerine göre Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımlar, Haziran ayında geçen yılın aynı döneminden bu yana %6,3 artarak 12,4 milyar dolara ulaştı. Vakfın daha önceki verileri incelendiğinde ülkemize gelen doğrudan yabancı yatırımlarında, 2003 yılından bu yana artış olduğu gözlendi.

Yılın ilk yarısında en fazla yabancı sermaye akışı olan ülkeler Katar ve İngiltere oldu.

En Fazla Yatırım Katarİngiltere’nin Türkiye’ye yaptığı yatırımların dönem dönem değişiklik gösterdiği fakat istikrarlı bir şekilde devam ettiği görüldü. Katar’lı yatırımcılardan gelen sermaye akışı ise Haziran ayının başında artış gösterdi. 2019 yılının ilk yarısında toplamda 3,1 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım girişi oldu. Bu rakamda geçen yılın aynı dönemine kıyasla 188 milyon dolarlık artış olduğu gözlendi.

Söz konusu yatırımların %19,4’ünü Katar, %18,7’sini İngiltere ve %17,5’ini ise Azerbaycanlı yatırımlar oluşturdu. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında bu üç ülkenin toplam yatırımlar içindeki payı %34,3 seviyesinden %55,6’ya yükseldi. 2018 yılının Haziran’ından bu yılın aynı dönemine kadar ise toplam doğrudan yabancı yatırımları %6,3 artışla 12 milyar 385 milyon dolara yükseldi.

Son 17 yıl içinde yabancıların, yurt içinde yaptıkları yatırımlar 157,9 milyar dolara ulaştı.

17 Yıllık YatırımlarBu rakamın %15,8’i Hollanda’dan %7,6’sı Amerika’dan, %6,9’u İngiltere’den, %6,7’si Avusturya’dan ve %6,2’si Almanya’dan geldi. Toplam tutarın %61,9’luk kısmı hizmet sektörüne, %37,7’si sanayiye ve %0,4’lük küçük bir bölümü ise tarım sektörüne yapıldı.

Söz konusu dönemde yurt içi yerleşiklerin yurt dışında yaptıkları yatırımların toplam sermaye değeri ise 414 milyon dolar oldu. Bunun 94 milyon dolarını finans ve sigorta sektöründe yapılanlar oluşturdu. Türkiye’den yurt dışına giden yatırımların %85’lik kısmı Avrupa ülkelerine yapılırken, Hollanda 214 milyon dolar ile ilk sırada yer aldı.

Ocak-Haziran arasını kapsayan yılın ilk yarısında Türkiye’den yurt dışına giden yatımlarda 373 milyon dolarlık düşüş oldu.

Giden YatırımlarBu değişimle birlikte yılın ilk yarısında ülkemizden giden yatırımlar 2 milyar dolar seviyesine gerilemiş oldu. Hollanda ilk altı ayda da en fazla yatırım yapılan ülke olurken, onu ABD, Almanya ve İsviçre izledi. Oransal dağılımlarına baktığımızda Hollanda 2 milyar dolarlık yatırımın %48,4’ünü, Amerika %13’ünü, Almanya %8,6’sını ve İsviçre %6,6’sını meydana getirdi.

2002 – 2019 yılları arasında ülkemizden giden doğrudan yatırımlar 45,9 milyar dolar seviyesinde olurken, bunun %54,2’sini sınai, %45,4’ünü hizmetler ve %0,4’ünü tarım sektörü oluşturdu. 45,9 milyar dolarlık yatırımın en yüksek payı olan %29,5’i Hollanda’ya yapılırken, Azerbaycan’ın payı %14,3 ve Amerika’nın payı %13 olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu