Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Danske Bank Skandalı İçine Çekilen Alman Devin Hisseleri Sert Düştü!

Alman bankacılık devinin hisseleri, şirketin Danske Bank’ın 150 milyar dolarlık kara para aklama davasına karıştığı iddialarıyla rekor düşük seviyelere ulaştı. Detaylar aşağıda;
Danske Bank Skandalı İçine Çekilen Alman Devin Hisseleri Sert Düştü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Deutsche Bank’ın hisseleri, şirketin Reuters’a Danske Bank’ın 150 milyar dolarlık ödeme işlemlerine dahil olduğunu bildirmesi üzerine rekor seviyelere geriledi. Buna göre Deutsche Bank sözcüsü Pazartesi günü Reuters’a verdiği demeçte, bankanın Estonya’daki Danske için muhabir banka olarak davrandığını doğruladı.

Yetkilinin; “Bizim rolümüz Danske Bank için ödemeleri işlemekti. Şüpheli aktiviteyi belirledikten sonra 2015 yılında ilişkimizi sonlandırdık” şeklindeki açıklaması sonrasında hisseler Salı sabahı yüzde 4’ün üzerinde düşüş kaydetti.

İlgili haberde, Danske Bank’ın kara para aklama iddialarını ortaya çıkartan muhbirin büyük bir Avrupalı bankanın sürece dahil olduğunu söylediği de belirtildi.

Deutsche Bank Danske Bank'ın Kara Para Aklama Sürecine Dahil Oldu Muhbirin verdiği bilgilere göre söz konusu Avrupalı banka 150 milyar dolarlık şüpheli ödemelerde Danske Bank’a yardımcı olmuştu. Danske Bank’ın 2007’den 2014’e kadar Baltıklar’daki ticaret birimi başkanı olan Howard Wilkinson herhangi bir bankanın adını vermese de Deutsche Bank’ın sözcüsü haber ajansına yaptığı açıklamada rolünü doğrulamıştı.

Ayriyeten Wilkinson iki Amerikan bankanın daha Estonya’daki Danske Bank için ABD doları ödemelerini ele almasına dahil olduğunu söyledi.

Deutsche Bank Hisseleri Danske Skandalı Nedeniyle Rekor Düşük Seviyelere Geriledi!Adı açıklanmayan kaynaklar, Deutsche Bank’ın yanında JP Morgan’ın ve Bank of America’nın Danske’nin Estonya şubesi için dolar işlemlerini temizlediğini aktardı. Bunun yanında, JP Morgan’ın 2013 yılında Danske Bank’la muhabir bankacılık ilişkilerini sonlandırdığı çünkü işlemlerin kara parayı aklamayı önleme kurallarına uymadığı kaydedildi.

Nihayetinde yaşanan bu gelişmeler Deutsche Bank’ın hisselerinde rekor gerilemelere yol açtı. Ayrıca kaynaklarda, Danske Bank’ın kara para aklama davasıyla ilgili soruşturma yürüten ABD’li araştırmacıların bilgi için Deutsche Bank’a, Bank of America’ya ve JP Morgan’a yaklaştıkları yazıldı.

Buna göre ABD Adalet Bakanlığı müfettişleri, bu bankalardan Danske Bank’ın Estonya’daki şubesi için ele aldıkları işlemler hakkında bilgi istedi. Son olarak ise yeni soruşturmanın, 2007 ile 2015 yılları arasında Danske Bank’ın muhabir bankaları olarak çalışan üç bankanın, işlemleri uygun bir şekilde inceleyip incelemediğini ortaya çıkartacağı vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu