Yatırım yapmaya başla!

Daxing Havaalanı Çin’i Dünyanın En Büyük Havacılık Pazarı Olmaya Biraz Daha Yaklaştırdı

Daxing Havaalanı ile Çin, dünyanın en büyük havacılık pazarı olmaya bir adım daha yaklaştı. İşte detaylar;
Daxing Havaalanı Çin’i Dünyanın En Büyük Havacılık Pazarı Olmaya Biraz Daha Yaklaştırdı

1998’ten bu yana yıllık yolcu sayısı bazında dünyanın en işlek havalimanı olan Atlanta Hartsfield–Jackson Uluslararası Havalimanı, Çin’in yeni havaalanının bu duruma meydan okumasıyla ciddi bir rekabetle karşılaşmak üzere.

Çarşamba günü başkentteki ikinci büyük uluslararası havaalanını açan Çin, Daxing Havalimanı ile tüm dünyada yankı uyandırdı. Sonuçta havaalanının önümüzdeki yıllarda tam kapasiteye ulaştığında, yıllık 100 milyon yolcunun havaalanından geçmesini tahmin edildiği belirtildi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği de Asya Pasifik bölgesinin 2035’e kadar hava yolcusu talebinin en büyük itici gücü olacağını söylemişti.

Asya Pasifik Bölgesinin 2035’e Hava Yolcusu Talebinin Artacak Kurum ayrıca Çin’in beş yıl sonra ABD’nin yerini alarak dünyanın en büyük havacılık pazarı olacağını söylemişti. Pazarın, kendi sınırları içindeki iç hat uçuşlarının yanında ülkeye ve ülke dışına trafik ile tanımlandığı ayrıca belirtildi. Öte yandan Çin hava seyahatindeki büyümenin büyük kısmının, hükümet ekonominin devlet kontrolünü azaltmak ve pazarını dış erişime açmak için ciddi çaba göstermeye başlamasından bu yana 30 yıl içinde gerçekleştiği aktarıldı.

1974’te, Dünya Bankası’ndan elde edilen en eski veriler de o zamanlar Çin’de yalnızca 710.000 yolcu taşındığını gösteriyordu.

Çin Havacılık Pazarı Büyük Sıçrama Yaşadı Bankanın verilerine göre rakam 1989’da 11.1 milyona çıkmış ve 2018’de 611.4 milyona ulaşmıştı. Mevcut Pekin Başkent Uluslararası Havaalanı ise 1958’de açılmıştı ki Uluslararası Havalimanları Konseyi’ne göre yolcu sayısı açısından dünyanın ikinci en büyük havalimanı unvanını elinde tutuyordu.

Pekin Başkent Uluslararası Havaalanı’ndaki yolcu sayısı 2018’de yıllık %5.4 artarak 101 milyona ulaşırken, aynı dönemde Atlanta’daki büyüme yüzde 3.3 ile 107 milyon olmuştu.

Pekin 101 Milyon Ulaştı Yıldız şeklindeki terminal binası için başlangıç kapasitesi 45 milyon yolcu olarak belirtilse de Havacılık Merkezi, Daxing havalimanının kapasitesini 2025 yılına kadar 72 milyona ve nihayetinde 100 milyona ulaştırma planlarının olduğunu bildirdi.

Çin’in dünyanın en büyük havacılık pazarı olmaya bir adım daha yaklaşmasının başka bir nedeni de ülkenin hızla büyüyen havayolları oldu. China Southern ile China Eastern, son beş yıl içinde ücretli yolcu kilometrelerinin yüzde 80’den fazla arttığını açıklamışlardı. Bu, iki Çinli havayolunu 2014’ten bu yana en hızlı büyüyenler arasına sokuyordu.

İlaveten Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’ne göre China Southern ve Air China şu anda dünyanın en büyük 10 havayolu grubu arasında yer almaktadır. ABD’de United, Delta ve American ilk üç sırayı tutarken Almanya’daki Lufthansa da Haziran 2019’da dördüncü gelerek hızla büyüyen bir grup oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum