Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mart’ta Çiftçiye 3,7 Milyar TL Destek Ödemesi Yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarım ve hayvancılığın önemine değindiği konuşmasında, bu ay içerisinde üreticilere 3 milyar 716 milyon liralık destek ödemesi yapılacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mart’ta Çiftçiye 3,7 Milyar TL Destek Ödemesi Yapılacak

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde, “Türkiye’nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde” isimli programda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ay çiftçilere verilecek destek ödemelerin müjdesini vererek ve son aylarda yapılan teşviklerden bahsetti.

Erdoğan, Mart ayında dağıtılacak olan 3 milyar 716 milyon TL’lik destekleme ödemesi ile birlikte, 2019 yılının ilk üç ayında 8 milyar 770 milyon liralık destek sağlanmış olacağını ekledi.

Yılın ilk iki ayında üreticilere 5 milyar lira tutarında destekleme sağladıklarını ve bunların devam edeceğini bildirdi.

2019 yılı destekleme ödemelerini hızlı bir şekilde gerçekleştirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan; Mart ayında alan bazlı desteklere 2 milyar lira, buzağı desteklerine 730 milyon lira, diğer hayvancılık desteklerine 198 milyon lira, yem bitki desteklerine 98 milyon lira, sulama desteğine 148 milyon lira bütçe ayrıldığını anlattı.

Bu miktarların toplamının 3 milyar 716 milyon liraya ulaştığını ve Ocak, Şubat ve Mart aylarında üreticilere toplamda 8 milyar 770 milyon liralık desteğin dağıtılmış olunacağını dile getirdi. Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta çok başarılı olduğunu, 2002 yılında tarımsal gelirin 37 milyar lira, desteklerin ise 1,8 miyar TL civarında olduğunu anlattı. Günümüzde tarımsal alanda yapılan ilerlemeler sayesinde, hasıla bakımında Avrupa’da ilk sırada yer aldığımızı sözlerine ekledi.

1960 yılından 2002 yılına kadar toplamda 450 bin hektar arazi toplulaştırması yapıldığını belirtti.

10 yılda 6,1 milyon hektar alanda arazi toplulaştırmasını tamamladıklarını ifade eden Erdoğan, halihazırda 3,6 milyon hektar alanda da tescil işlemleri sürdüğünü anlattı. Tarım alanlarına beton binalar dikmeyi vatana ihanet olarak yorumlayan Sayın Cumhurbaşkanı, bitkisel üretim ve hayvancılık yapan yaklaşık 48 bin çiftçiye destek ödemesi yapıldığını, bu faaliyetlerin sürdürüldüğü ovaların sit alanı olarak ilan edildiğini aktardı.

Bugüne kadar 258 ovanın sit alanı olarak ilan edildiğini ve bu sayının 300’e çıkarılacağını dile getirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada 300 ovanın tarımsal sit alanı olarak korunacağını bildirmişti.

2018 yılında çiftçilere Tarım Kredi Kooperatifi ile 6,4 milyar lira kredi kullandırıldığını belirtti.

Tarım sektöründe paranın çok önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl Ziraat Bankası aracılığıyla 32 milyar lira, Tarım Kredi Kooperatifiyle 6,4 milyar lira kredi kullandırıldığını anlattı. Sektörde var olan spekülatörlerin amacının üreticinin hakkını korumaktan ziyade, kar hırsıyla hareket olduğunu, hükümet olarak bu tür oyunları bozmaya devam edeceklerini söyledi.

Ülkemizde en çok tartışılan konulardan bir diğer olan hayvancılık konusuna da değinen Erdoğan, vatandaşa düşük fiyattan et sunamadıklarını dile getirdi. Kırmızı et tüketiminin 6,1 kilodan 15 kiloya çıktığını ve yapılması gereken en önemli şeyin maliyetleri düşürmek olduğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum