Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’de Daha Fazla ABD’li Yatırımcı İstiyor

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’u ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’li firmalara seslenerek, her türlü yatırımcıya destek vermeye hazır olduklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’de Daha Fazla ABD’li Yatırımcı İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, 6 Eylül’de başlayan Türkiye ziyareti kapsamında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iş dünyasının temsilcileri ile bir araya geldi. Ticaret Bakanı Pekcan beş günlük görüşmelerde alınan kararları aktardı.

ABD Ticaret Bakanı Ross ve beraberindeki heyeti kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ülkemizde daha fazla Amerikalı yatırımcı görmek istediklerini söyledi. Türkiye’ye gelen her yatırımcıya destek olmaya hazır olduklarını dile getiren Erdoğan, ABD’li firmalara da bu şekilde çağrıda bulunmuş oldu.

Erdoğan: Daha fazla ABD firmasının ülkemizde yatırım yapmasını arzu ediyoruz.

Erdoğan - RossABD Ticaret Bakanı ile yaptıkları görüşme sonrasında açıklama yapan Erdoğan, serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlanması konusunun ele alındığını ve ilgili bakanlıkların en kısa süre içerisinde çalışmalara başlayacaklarını anlattı.

Türkiye olarak ülkemize gelen her ABD’li yatırımcıya destek vermeye hazır olduklarını belirterek, firmalara çağrıda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump için dostum ifadesini kullanan Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelede de Amerika ile işbirliği içerisinde çalıştıklarını hatırlattı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan beş gündür devam eden görüşmelerde ele alınan konuları düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

Pekcan - RossABD’li Bakanın Türkiye’nin potansiyeline şahit olduğunu söyleyen Pekcan her iki ülkenin de ticaret hacmini artırma hedefinde olduğunu ifade etti. İki ülkenin çok uzun zamandır müttefik olduğunu ve 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi konusunda bir kez daha anlaşmaya vardıklarını anlattı.

Ticaret hacmini artırma konusunda; otomotiv, mobilya, tekstil, mücevher, otomotiv yan sanayi, kimya, sivil havacılık, lojistik, mermer, hazırgiyim, makine ve çimento gibi öncelikli sektörlerin belirlendiğini dile getirdi.

5 günlük görüşmeler kapsamında 43 tane Amerikalı firma ile bir araya geldiklerini, karşılıklı iş yapmak isteyen firmalarla verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlattı.

Başta çelik olmak üzere bazı sektörlerde uygulanan ilave gümrük vergilerinin yarattığı sıkıntılar iletildi.

Ticaret Hacmi Hedef SektörlerÇelik sektörü gibi Türkiye için çok önemli olan alanların yaşadığı sıkıntıları Bakan Ross’a ilettiklerini söyleyen Pekcan, işbirliğinin devam etmesi için önerilerde bulundu. Bu kapsamda bazı sektörlerde uygulanan gümrük vergisi tarifelerinden Türkiye’nin muaf tutulmasını talep ettiklerini anlattı.

Görüşmeler neticesinde her iki ülkenin de ticaret bakanlıklarının sektör temsilcileriyle birlikte komiteler kurmasına karar verildiğini söyledi. Firmalar arasındaki temasın her iki taraf için de çok önemli olduğunu belirten Pekcan, ABD ile sağlanan yakın işbirliğinin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu