Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid-19 Pandemisi Tedarik Zincirinde Çeşitliliği ve Sağlamlığı Artıracak

8 aydır yaşadığımız sağlık krizi getirilen kısıtlamalar nedeniyle küresel tedarik zincirini sekteye uğrattı. Derecelendirme kuruluşu Moody’s, pandeminin tedarik zincirinde köklü değişiklikler yapacağını öngörüyor.
Covid-19 Pandemisi Tedarik Zincirinde Çeşitliliği ve Sağlamlığı Artıracak
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 vaka sayısı dünya genelinde 20 milyon 535 bini aştı. Aralık ayında Çin’de başlayıp kısa süre içinde dünyanın neredeyse her noktasına ulaşan virüs, 746 bin insanın hayatına son verdi.

Sağlık sektöründe yarattığı etki kadar sosyal, ekonomik, turizm ve ticaret olmak üzere hayatımızın her alanını olumsuz etkiledi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, coronavirüs salgınının tedarik zincirinde değişiklik yaratacağını bildirdi.

Moody’s raporunda, söz konusu sağlık krizinin özellikle Asya’da ticaret ilişkilerinde temel değişikliklere yol açacağını yazdı.

Tüm dünyanın üzerine adeta bir kabus gibi çöken Covid-19 salgını ilk başladığında, hükümetler seyahatleri durdurdu; işyerlerini, cafeleri restoranları ve eğlence merkezlerini kapattı. Salgını bir an önce durdurmak amacıyla yurt dışı giriş-çıkışlara izin verilmezken, aynı zamanda dış ticarette de hiçbir işlem yapılamadı.

Bu durum küresel tedarik zincirinde daha önce hiç olmadığı kadar büyük aksaklıkların yaşanmasına sebep oldu. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, özellikle Asya tarafında küresel ticaret ilişkilerinde temel değişiklikler olacağını yazdı.

12 Ağustos Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

Yapılan açıklamada, tedarik zincirlerinin daha sağlam ve bölgesel odaklı hale getirilebileceği söylendi. Pandeminin dünyada birçok dengeyi ve düzeni değiştireceği aşikar. Küresel ekonominin hiç olmadığı kadar kötü etkilendiği bir dönemde şirketler kadar hanehalkı da ayakta kalmanın yollarını arıyor.

Moody’s açıklamasında, şirketlerin güçlü tedarik zinciri oluşturabilmesi için çeşitlendirme ve bölgesel stratejileri kullanma yoluna gideceği belirtildi. Çeşitlendirmenin tek bir tedarikçiye bağlı olma sorununu ortadan kaldıracağı söylenirken, bölgeselleşmenin ise iç pazarın daha aktif kullanılmasını sağlayarak yapılacağı yorumlandı.

En büyük değişimin ilaç sektöründe olacağı düşünülüyor. Ancak tedarik zincirindeki değişikliğin sektörlere göre farklı olabileceği yorumlanıyor.

Moody’s Genel Müdürü ve Asya Pasifik Kredi Direktörü Michael Taylor, çeşitlendirmeden yararlanacak olan Asya ülkelerinin sağlam ekonomik temellere, güvenilir altyapıya, yeterli beşeri sermaye stokuna, düşük jeopolitik ve arz güvenliği riskine sahip olan ülkeler olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu