Paylaşım

Dünyanın Önde Gelen Lastik Üreticisi WhatsApp ve Snapchat’i Yasakladı


 

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri olan Continental, şirket telefonlarında WhatsApp ve Snapchat kullanımını yasaklama kararı aldı.

Dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden Continental, zaman zaman yaptığı kurumsal hamlelerle adından söz ettirmeyi başarıyor. Şirket geçtiğimiz aylarda dünya haritasında Türkiye’ye yer vermeyerek büyük tepki çekmişti.

Alman lastik üreticisinin son olarak uygulamaya koyduğu karar binlerce çalışanını yakından ilgilendiriyor. Bilindiği üzere son dönemde sosyal medya uygulamalarının kişisel veri güvenliğini ne derece koruduğu tartışılır hale geldi. Özellikle Facebook’ta gün yüzüne çıkan veri skandalı sonrası pek çok şirket güvenlik politikalarında yeni kararlar almaya başladı. Bu şirketler arasına dünyanın önde gelen lastik üreticisi Continental de katıldı.

Şirketten WhatsApp ve Snapchat Kararı

Alman lastik üreticisi Continental, kurum içinde gizliliğe önem verdiğini belirterek, sıklıkla kullanılan sosyal medya uygulamaları WhatsApp ve Snapchat’in kullanımını yasakladığını belirtti.

Alınan yasak sonrası 36 binden fazla şirket telefonunun etkilendiği açıklandı. Şirket yaptığı açıklamada telefon ve tablet cihazları başta olmak üzere elektronik ortamda kişisel bilgilerin güvenliğinin risk altında olmasından dolayı bu uygulamaların kullanımına yasak getirdiğini ifade etti.

‘Sosyal Medya Uygulamaları Güvenli Değil’

Continental yetkilileri WhatsApp ve Snapchat uygulamalarına getirdiği yasağa başlıca sebep olarak, söz konusu uygulamaların veri koruma konusunda yeterince güvenli olmadığını belirtiyor. Bu uygulamaların yetersiz ve sorunlu olduğunu belirten yetkililer, kişisel bilgilerin üçüncü kişilerin erişimine kolaylıkla açılabileceğini aktarıyor.

Şirketin CEO’su Elmar Degenhart konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, yürürlükte olan veri koruma kanununa uymanın tüm sorumluluğunun kullanıcıların üzerine yıkılmasını kabul edilemez gördüklerini belirtti. Degenhart bu durum özelinde konuşarak “işte bu yüzden alternatifleri güvence altına alıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın