Yatırım yapmaya başla!

Ciner Grubu Türkiye’yi Endüstride Liderliğe Taşıdı

Ciner Grubu Türkiye’yi Endüstride Liderliğe Taşıdı

Ciner Grubu şirketlerinden olan Park Holding, Koreli OCI Company’nin Kuzey Amerika’da bulunan iştiraki OCI Resources LP şirketinin %75 hissesine sahip oldu. Böylece Türkiye’nin ve dünyanın soda külü üretiminde dünya lideri konumuna geldi. Aynı zamanda dünyanın en büyükleri arasında yer alan ve en büyük rakiplerinden birisi olan şirketi bünyesine katmış oldu. Bu şekilde de dünyanın en büyüğü olmayı başardı.

Soda külü üretiminde %9 ile en büyük paya sahip olan Ciner Grubu, Türkiye’yi de bir endüstriyel üründe dünya lideri yapacak. OCI şirketinden yapılan açıklamaya göre Park Holding şirketinin %73 ile sınırlı ortaklık hissesi ve %2 oranında genel ortaklık hissesini devraldığı açıklandı. Açıklamada hisse satışının OCI Resources LP şirketinin halka açık hisselerini içermediği de belirtildi. Ciner ailesine katılan OCI Resources LP şirketi, dünyanın en büyük ve en düşük maliyetli doğal soda külü üreticisi konumunda olan OCI Wyoming şirketine %51 oranında sahipti.

Ciner Grubu Başkanı Turgay Ciner, yaptığı açıklamada; “OCI Resources’ın Ciner Ailesi’ne katılmasından mutluluk duyuyoruz. OCI Resources, sağlam operasyonel ve mali performansının yanında sektöründeki liderlik performansı ile bize katkı sağlayacak,” dedi.

OCI Resources LP Başkanı ve CEO’su Kirk Milling ise “Ciner Grubu ile kurduğumuz stratejik ortaklık bize heyecan veriyor. Bu girişim şirketimizin büyümesine önemli bir katkı sağlayacak. Ciner Grubu’nun uzmanlığının şirketin nakit akışının artmasına fırsat sunacağına da inanıyoruz,” dedi.

Satın alma işleminin otorite izni sonrasında 2015 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Satın alma danışmanlığını OCI adına Citi Group yaptı ve şirketin hisselerinin satışı için ilk açıklama Haziran ayında yapıldı. OCI Resources LP şirketinin hisseleri ise New York Borsası’nda işlem görüyor.

50 yıldır faaliyette olan ve soda üretiminde lider olan şirketin, New York Borsası’nda 503 milyon dolar piyasa değerine sahip hissesi bulunuyor. Şirketin 2014 yılında cirosu ise 465 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yıllık soda külü üretimindeyse 2.5 milyon ton ile şirketin en önemli varlığını oluşturuyor. OCI Wyoming şirketine %51 oranında ortak olması ve dünyanın en büyük soda külü üreticisi olması, satın alma ile Türkiye’yi de liderlik konumuna taşıyor.

Satışı yapan Atlanta merkezli OCI Enterprises ise kimyasal ve yeşil enerji alanlarında üretim yapıyor. OCI Enterprises, faaliyetlerini iki şirket üzerinden yürütüyor ve bu şirketler, Atlanta merkezli OCI Chemical Corp ile San Antonio merkezli OCI Energy LLC’dir. Seul merkezli grubun cirosu ise 2014 yılında 3 milyar dolardır. Şirket, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 3 yıl üst üste Asya–Pasifik Bölgesi’nin en iyi performans gösteren şirketi de seçilmiştir.

Ciner Grubu, 1998 yılından bu yana Ankara Beypazarı’nda faaliyet gösteren iştiraki Eti Soda ile soda külü üretimi yapıyor. Kazan Eti Soda Elektrik AŞ üzerinden yapılan yatırım devreye girdiği zaman, Ciner Grubu’nun toplam soda külü üretimi 4.3 milyon tona yükselecek. Eti Soda, yıllık 1.6 milyon ton üretim yapıyor ve yatırımla birlikte Kazan Soda’nın üretimi 2.7 milyon tona yükselecek. 2.5 milyon ton üretim gerçekleştirin OCI Resources şirketi ile birlikte toplam üretimin 6.8 milyon tonu bulması hedefleniyor. Bu şekilde Ciner Grubu, dünya soda külü üretiminin %9’unu sağlamış olacak.

Doğal soda külü, dünyada en çok talep gören 10 elementten birisidir. Cam, deterjan ve gıda gibi alanlarda kullanılan sodyum bikarbonat üretiminde de kullanılıyor. Çevreye duyarlı teknolojilerde su, atık su ve baca gazı arıtımında da kullanıldığı için oldukça önemli bir elementtir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum