Yatırım yapmaya başla!

Cinemaximum Güney Koreli CJ CGV Şirketine Satıldı!

Cinemaximum Güney Koreli CJ CGV Şirketine Satıldı!

Son günlerde yurtiçi piyasalarda oldukça hareketli dakikalar yaşanıyor. Bunun nedeni ise Türkiye’nin en büyük sinema zincirinin satılacağı haberiydi. Bu haber, bugün erken saatlerde kesinleşti. Menderes Utku ve Muzaffer Yıldırım’ın kuruculuğunu üstlendiği ve 2001 yılında açılan Mars Group’un hisseleri, bugün Güney Koreli sinema zinciri işletmecisi CJ CGV tarafından satın alındı. Cinemaximum, markasıyla Türkiye’nin 32 ilinde faaliyet gösteren bir sinema zinciri. Kurduğu modern tasarım ve dijital sistemler sayesinde Türk sinema izleyicisine dünya standartlarında film izleme fırsatı sunmuştu. Mars Cinema Group, bu yatırımlarının yanı sıra Türkiye’deki yerli filmlere de büyük maddi destekler vererek; sinema kültürünün gelişiminde önemli bir rol oynamıştı.

Mars Cinema Group’un sinema salonlarının yanı sıra, bünyesinde spor kulüpleri ve spa merkezleri de bulunmakta. Ancak bugün Actera Group, Esas Holding, Muzaffer Yıldırım ve Menderes Utku ile CJ CGV Co. arasında hisse devir anlaşmasında; Mars Cinema Group’un yalnızca sinema salonlarının satışının gerçekleştiği belirtildi. Ancak imzaların atılmasının ardından hisse devir sürecinin tamamlanması için bilindiği üzere Rekabet Kurulu Kararı beklenmek zorunda.

Kaynaklardan gelen bilgilere göre CJ CGV, Cinemaximum adıyla faaliyet gösteren ve 710 mekana sahip olan Mars Cinema Group’un yüzde 38 hissesini alacak. Geriye kalan yüzde 62’lik hisse kısmını kimin satın alacağı ise henüz açıklanmadı. CJ CGV ise Güney Kore’nin en büyük sinema kompleksi konumunda bulunuyor. Şirket Güney Kore’nin yanı sıra uluslararası sinemaya da oldukça önem veriyor. Bu doğrultuda şirket dünyanın birçok yerine sinema açmış durumda. Bunlardan bazıları; Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam, Endonezya ve Myanmar’da bulunuyor. CJ CGV toplamda ise 2 bin perdeye sahip ve 249 sinema işletiyor.

CJ CGV Avrupa pazarına açılmayı hedefliyor…

Güney Kore merkezli CJ CGV’nin bugün Cinemaximum’u satın alması bir hayli dikkat çekti. Uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde, CJ CGV’nin Türkiye’nin en büyük sinema zincirinin satın alarak Avrupa pazarına giriş için zemin hazırladığını iddia ettiler. Şirketin küresel büyüme hedefleri arasında Avrupa pazarı kritik bir öneme sahip. Bu doğrultuda CJ CGV, Cinemaximum’u Avrupa pazarına açılan stratejik bir yatırım olarak görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum