Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Virüs Karşısındaki Teşviklerinin Yeterliliği Sorgulanıyor

Çin'in virüsü ele almaya yönelik açıkladığı devasa teşvikler, beraberinde soru işaretlerini getirdi. Detaylar aşağıda;
Çin’in Virüs Karşısındaki Teşviklerinin Yeterliliği Sorgulanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin hükümeti 22 Mayıs’ta başlayan Ulusal Halk Kongresi’nde GSYİH’nin en az yüzde 4,5’ini oluşturan büyük bir teşvik paketi açıklamıştı. 2020 için ekonomik büyüme hedefi belirlemezken devasa paketiyle dikkat çeken Çin, 9 milyon yeni istihdam yaratmanın yanında devasa teşvik açıklamasında bulunmuştu.

Hükümetin çalışma raporu, Çin’in 2008 krizindeki gibi borç genişlemesine güvenme yoluna gitmediğini gösterdi. Bunun yerine salgından etkilenen ekonomiyi canlandırmak için maliye politikasını kullandığı anlaşıldı.

Çin’in yaklaşımı iyi bir haber olarak yorumlansa da teşvikin ne kadar başarılı olacağına dair şüpheler gündeme geldi.
Çin'in Bütçe Açığı Tarihi Seviyelere Çıkacak
Kaynak: PIIE

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü, Çin’in GSYİH’nin payı olarak bütçe açıklarına yüzde 3’lük bir tavan yerleştirme konusunda uzun süredir devam eden bir uygulaması olduğunu bildirdi. Ve bu tavan şimdi GSYİH’nin yüzde 3,6’sını aşan açıkla çatlıyordu. Bu da hükümetin bu yılki harcamalarına yaklaşık 1 trilyon Çin yuanı ekleneceği anlamına geliyor.

Bütçe açığındaki artış dışında merkezi hükümet, bütçe açığında hesaba katılmayan 1 trilyon Çin yuanı değerinde virüs karşıtı özel devlet tahvili çıkarıyor. PIIE, toplamda 2 trilyon Çin yuanı, doğrudan vilayet ve ilçe hükümetlerine devredileceğini söyledi.

Bazılarının beklediğinden daha küçük olmasına rağmen mali planın, yerel yönetimler üzerindeki baskıları hafifleteceği dile getirildi. Ayrıca 3,75 trilyon Çin yuanı seviyesindeki özel yerel yönetim tahvillerinin ihraç edileceği, gelirlerin altyapı ve özel tüketimin teşvik edilmesine harcanacağı kaydedildi.

Hükümetin küçük şirketlere yönelik mevcut katma değer vergileri ve sosyal güvenlik desteklerini 2020’nin sonuna kadar genişleteceği bilgisi de verildi. Ayrıca bankalardan küçük firmalara verilen krediler için faiz ve anapara ödemelerinin tahsilatını 2021 Mart ayı sonuna kadar askıya almaları istendi.

İşsizlik sigortasına bir yıldan az bir süre ödeme yapmış göçmen işçiler de dahil olmak üzere işsizlerin artık işsizlik parası talep edilebileceği öne sürüldü. Tüm bunlar iyi haber olarak algılansa da PIIE Çin teşviklerinin yeterli olup olmadığını sorguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu