Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonominin Sağlığını Gösteren Çin Otomobil Satışları 8. Ayında da Düştü

Çin'de ekonominin sağlığına yönelik kilit parametrelerden olan otomobil satışları Şubat ayında yüzde 14 gerileme ile düşüşünü 8. aya taşıdı. İşte detaylar;
Ekonominin Sağlığını Gösteren Çin Otomobil Satışları 8. Ayında da Düştü
Yorum

Çin’in otomobil satışları Şubat ayında yaklaşık yüzde 14 oranında düşerken, gerilemeyi sekizinci aya taşımış oldu. Dünyanın en büyük araç pazarı ve otomobil satışları, Çin’de tüketici duyarlılığı ile ekonominin sağlığının kilit bir parametresi olarak görülüyor. ABD bankası Citi ise vergi kesintileri de dahil olmak üzere geçen hafta açıklanan hükümet politikası önlemlerinin sektöre yardımcı olabileceğini söyledi.

Citi, önlemlerin sektöre yardımcı olabileceğini söylese de tüketicilerin teşvik zamanlaması netleşene kadar alımları erteleyeceğini düşünüyor.

Tüketici Teşviklerin Zamanlamasını BekliyorÇin’in otomobil satışları, Şubat ayında yaklaşık %14 oranında düşerek, dünyanın en büyük araç pazarında sekiz ay üst üste gerilemeye işaret etti. Ülkede artan tüketici sınıfının yıllar boyunca otomobil talebini artırdığı söylenirken, yıllık satışlar geçen yıl, beklentiler doğrultusunda 20 yıl sonra ilk kez düşüş kaydetmişti. Çünkü dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde büyüme yavaşladı ve ABD ile olan ticaret savaşı belirsizliği artırdı.

Büyümesi yavaşlayan ekonominin yeniden canlandırılabilmesi için Çin geçen hafta büyümeyi teşvik etmek için bir dizi önlem açıkladı. Analistler, açıklanan satış rakamlarının otomobillere olan talebin artmasına yardımcı olabilecek vergin indirimlerini içerdiğini düşüyor. Ancak etkisinin görülmesi için biraz zamana ihtiyaç olduğunu dile getiriyorlar.

Otomobil satışları, Çinli tüketici harcamalarının sağlığının ve dolayısıyla daha geniş ekonominin önemli bir barometresi olarak görülüyor.

Otomobil Satışları Tüketici Harcamalarının Sağlığını GösteriyorAynı zamanda Çin’in talebinin küresel otomobil sektörünü desteklemesine yardımcı olacağını uman yabancı otomobil üreticileri için de kilit bir faktör olarak benimseniyor. Çin Otomobil Üreticileri Birliği tarafından yayımlanan bültende, satışların 2018 yılının Şubat ayına göre 1,48 milyon araç düşerek yüzde 13,8 oranında gerileme kaydettiği belirtildi.

Reuters’un haberine göre; birliğin genel sekreter yardımcısı Shi Jianhua gazetecilere verdiği demeçte, “Geçen yıl yaşanan eğilim bu yıl devam etti ve ekonomik durum da zayıfladı,” ifadelerini kullandı. Ekonomideki yavaşlamanın tüketimi azalttığını söyleyen Jianhua, tüketicilerin daha fazla devlet politikası için beklediklerini de söyledi.

Asya-Pasifik Baş Yatırım Sorumlusu Sean Taylor ise ticaret savaşı için bir karar alınabilirse otomobil harcamalarını artırmak için adım atılabileceğini söyledi.

Sean Taylor Sektör YorumuSean Taylor, Deutsche Bank Group’un DWS varlık yönetimi kolundaki gelişmekte olan piyasaların başkanıdır. CNBC’ye verdiği demeçte, “Hükümet muhtemelen bazı sektörleri yönlendirmek için politika kullanacak ve otomobiller bu konuda en kolay bölge,” ifadelerini kullandı. Pekin’in otomobil kredileri için aşırı düşük finansmanı da içerebilecek bir paket türünü hızlı bir şekilde ortaya kolaybileceğini söylerken, bunun uyarıcı olarak önden yüklenmesini beklediğini dile getirdi.

Taylor, bu şekilde gerçekten çok hızlı bir şekilde satışların başlayabileceğini açıklarken, ABD ile olan tarife çatışmasının belirsizliği çözülene kadar gerçekleşmeyeceğini de vurguladı. Duygunun önemli olduğunu belirten Taylor, “Hem devlet hem de şirket ve Çinli yatırımcı düzeyinde gerçekten çok büyük bir duyarlılık yaşadık,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu