Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin İmalat Sektörü Verisi Nisan’da Beklenenden Yavaş Büyüdü

Bugün yayımlanan verilere göre Çin'in resmi imalat sektörü verisi, Nisan ayında beklenenden daha yavaş bir büyüme gösterdi.
Çin İmalat Sektörü Verisi Nisan’da Beklenenden Yavaş Büyüdü
Yorum

Çin’in resmi imalat sanayi verisi olan Caixin/Markit Fabrika Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Nisan ayında 50,2 seviyesinde gerçekleşti. Mart ayında 50,8 seviyesinde olan endeks, analistlerin beklentilerini karşılayamadı. Bu şekilde imalat sektörünün Nisan ayında beklenenden daha yavaş büyüdüğü yorumu yapıldı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun Nisan ayında resmi üretim PMI’sını yayınlamasının ardından özel Caixin anketinin sonuçları yayımlandı.

Çin İmalat PMI Nisan Verisi YayımlandıBu ankette, Mart ayına üretim PMI’sı 50,5’ten 50,1’e geriledi. Reuters’in anket yaptığı analistler ise göstergenin 50,5 seviyesinde kalmasını bekliyorlardı. 50 seviyesinin üzerinde okunan PMI, genişleyeme işaret ederken, altındaki seviyeler daralma olarak yorumlanmaktadır.

Resmi PMI araştırması tipik olarak büyük işletmeler ve devlete ait işletmelerin büyük bir bölümünü oylarken, Caixin göstergesi daha küçük ve orta ölçekli firmaların daha büyük bir karışımına sahiptir.

Üretim rakamlarının açıklanmasının ardından Avustralya doları önceki kazancı tersine çevirerek dolar karşısında %0,2’lik düşüş kaydetti.

Avustralya Doları Veri Sonrası DüştüAvustralya doları, genellikle Çin’in ekonomik beklentileri için bir yatırım vekili olarak görülmektedir. Avustralya’daki Dış İlişkiler ve Ticaret Departmanı’na göre Çin, Avustralya’nın en büyük ticaret ortağıdır.

Singapurlu OCBC’nin Çin Büyük Araştırmaları Başkanı Tommy Xie, hafif yumuşak gelen resmi PMI verilerini, bir önceki aya ait stokların artmasına bağladı. Xie, birçok şirketin, Nisan ayının başında yürürlüğe giren katma değer vergisi indiriminden yararlanmak için Mart ayında üretimi artırdığını belirtti.

Tommy Xie, veri açıklanmadan önce yaptığı açıklamada “Genel olarak 50’nin üstü hala iyi bir rakam,” demişti.

Tommy Xie 50 Üstü Genel Olarak İyiÇin için PMI, yatırımcıların küresel olarak iç rüzgarlar ve süregelen ABD-Çin ticaret müzakereleri arasındaki soru işaretlerini yakından takip ettiğini gösteren ekonomik göstergeler arasında yer alıyor. Çin ekonomi, 2019’un ilk çeyreğinde beklentilerin üstünde bir büyüme kaydetmiş ve bazı büyük bankalar yıl geneli için tahminlerini yukarı taşımıştı.

Bugün açıklanan veri, Çin imalat sektörü için büyümede yavaşlama gösterdi. Aynı zamanda Çin ekonomisinin yarısından fazlasını oluşturan hizmetler sektörü için ivme kaybına işaret etti. Pekin, resmi olmayan imalat PMI verisinin Mart ayında 54,8’den Nisan ayında 54,3’e gerilediğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu