Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Halk Cumhuriyeti 70. Kuruluş Yıl Dönümünü Kutlamaya Hazırlanıyor!

21 Eylül 1949'da kurulan Çin Halk Cumhuriyeti, Salı günü 70. yılını kutlamaya hazırlanıyor.
Çin Halk Cumhuriyeti 70. Kuruluş Yıl Dönümünü Kutlamaya Hazırlanıyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin, dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olup yıllar içinde dev ekonomiler arasına adını yazdırdı. Ülkenin altyapı, teknoloji, askeri yetenekler, ulaşım ve siyasi yönden üstünlüğü Çin’in dünyanın en önemli ülkelerinden biri olmasında rol oynadı. 21 Eylül 1949 tarihinde Komünist Parti’nin Çin Halk Cumhuriyeti’ni kurmasının üzerinden tam 70 yıl geçti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in üç dönemdir iktidarda olması ve izlediği sıkı tutum ülkenin siyasi sistemini oldukça etkiledi. Çin’in zayıflayan ekonomisi Jinping’in siyasi anlamdaki rakiplerine fark atmasına rağmen hala devam ediyor. Ülke şu sıralar en zayıf ekonomik büyümesini sergiliyor.

Uzun süredir ABD ile ticaret savaşında bulunan Çin’in bu durumu, ülkede büyümenin yakında %6 altına düşebileceğini akıllara getiriyor.

Çin ve ABD Ticaret SavaşıÇok fazla potansiyel problemle karşı karşıya bulunan Çin, ülkenin kuruluşunun üzerinden geçen 70. yılı kutlamaya hazırlanıyor. Borçlanmanın yönetiminde görülen zorluklar etkilerini gösteriyor, bunun yanında ücretler artıyor. Üstelik ihracat da giderek daha az rekabetçi bir duruma gidiyor.

Çin’in konut fiyatlarında bir dönem görülen yüksek rakamların ardından sektördeki fiyatların normal seyrine dönmesi, ülkenin para birimi ile borsalarını öngörülemez kılıyor. Bununla birlikte Çin’de gıda fiyatlarındaki artış da dikkat çekiyor. Söz konusu bu artışlar meyve, bazı sebzeler ve sıkça tercih edilen domuz eti fiyatlarındaki yükselişten destek buluyor.

Bunlarla birlikte kıvılcımlanan ve taleplerin artmasıyla birlikte ülke geneline yayılan Hong Kong protestoları da git gide büyüyerek etkilerini göstermeye devam ediyor. Bu gibi durumlar göz önüne alındığında kuruluşunda 70 yılı deviren Çin’in bundan sonraki yıllara ilk 70’indeki gibi devam etmesi çok muhtemel görünmüyor.

Çin’de yakın zaman içinde çalışma çağındaki genç nüfusta gerileme olacağı, bununla birlikte emeklilik sistemlerinde boşalma olacağı ve bakıma muhtaç olan yaşlı nüfusun orantısız ekonomik baskı altında kalacağı tahmin ediliyor.

Genç Nüfusta Gerileme OlacakÜlkede çalışan düşük seviyeli personellerin ücretlerindeki artışın devam etmesiyle, Çin Doğu Asya ülkelerinin izinden gitmeyi tercih etti ve nitelikli iş gücü ile güçlü ihracat sayesinde katma değeri yüksek mallar üretmeye yöneldi.

Ayrıca 5G teknolojisinin etkin kullanımı ve otonom sürüş tüm dünyayı etkiledi. Gelişimde sınır tanımayan Çin’in birkaç ay sonra kendi sanal para birimini de tüm dünyaya tanıtacağı öngörülüyor. Diğer taraftan ABD Başkanı Trump’ın Çin’e uygulayacağı %5 ek gümrük vergisini iki hafta süreyle ertelemişti.

Trump’ın bu hareketi iki ülke arasında yaklaşan ticaret müzakereleri öncesinde geldi. Ayrıca ülkenin 70. kuruluş yıl dönümüne istinaden vergilerin ertelendiği duyuruldu. Twitter hesabından açıklama yapan Trump, bu adımın Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin isteği üzerine ve ülkenin kuruluş yıl dönümünün üzerine “iyi niyet göstergesi” olarak atıldığını belirtti.

Çin’e ABD tarafından uygulanacak söz konusu vergi tarifesi 1 Ekim’de başlayacakken 15 Ekim’den itibaren geçerli olmasına yönelik karar alındı.

Vergi Tarifesi ErtelendiÇin’in Türkiye ile ilişkilerine bakılacak olursa, 2018 yılından itibaren ticaret hacmi 26.632 milyon dolar seviyesinde kaydedildi. Söz konusu rakam 2013’te son 5 yılda 17.095’ten 28.287 milyon dolara fırlamıştı. Edinilen bilgiye göre Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Çin ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin ilerleyen dönemlerde daha da gelişeceğinin haberini verdi.

Ülkenin kuruluş yıl dönümü kutlamaları Çin’den önce İstanbul’da Wei’nin ev sahipliğinde hafta sonu gerçekleştirildi. Çırağan Sarayı’nda düzenlenen etkinliğe katılım yoğun oldu ve ekonomik ilişkilere yönelik önemli noktalar ele alındı.

Türkiye’den Çin’e ihraç edilen bazı tarım ürünleri konusunda anlaşmaya varıldığı öğrenilirken, Çin’in Türkiye’deki yatırımlarını 2019 sonuna kadar büyük ölçüde artıracağı öngörülüyor. Çin Halk Cumhuriyeti ayrıca yenilenebilir enerji sektöründeki dünya üzerinde lider konumda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu