Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Danıştay’dan Şok Karar! Borçlu Şirketlerin Durumu Zorlaşıyor

Borçlu şirketlerin finansman gider kısıtlamasına ilişkin açtığı davalar hayal kırıklığı yaşattı. Danıştay, şirketlerin lehine karar almadı. Detaylar haberde;
Danıştay’dan Şok Karar! Borçlu Şirketlerin Durumu Zorlaşıyor
HABER GİRİŞ

Ek vergi, kur korumalı mevduat (KKM) istisnası ve finansman gider kısıtlaması (FGK) davalarının sonucunu ele alan Abdullah Tolu, Ekonomim’deki köşesinde Danıştay’dan borçlu şirketler için alınan şok kararı yazdı.

FGK düzenlemesiyle yabancı kaynak kullanan şirketler faiz, komisyon ve kur farkı gibi giderlerinin yüzde 10’luk kısmını kurumlar vergisinde gider olarak gösteremeyecek.

Söz konusu düzenleme sadece yabancı kaynakları öz kaynaklarını aşan şirketler için geçerli olsa da yabancı kaynakları öz kaynaklarını aşan şirketler için FGK ek yük olarak görülüyor.

Çoğu şirketin ise kullandığı yabancı kaynaklar öz kaynakları aştığı için Tolu’ya göre “Şirketlerin büyük bir kısmı finansman gider kısıtlamasının kıskacı altında!”

Hal böyle olduğundan, FGK ile ilgili çok sayıda yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açıldı ancak Danıştay’dan çıkan karar şirketlerin lehine olmadı.

GCM Yatırım Banner

Danıştay, FGK konusunda açılan davalarda iptal taleplerini reddetti. Böylece şirketlerin büyük bir bölümü finansman gider kısıtlaması zorluğuyla boğuşmak durumunda kaldı. Tolu’nun aktardığına göre reel sektör de FGK düzenlemesine ciddi anlamda tepkili.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın