Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamuda Tasarrufu Büyütecek Rakam Geldi! Bütçede Açık Büyüyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Nisan ayının merkezi yönetim bütçe verilerini paylaştı. Her ay katlanarak artan bütçe açığında dört ayda 691 milyar TL’lik zarar yazıldı.
Kamuda Tasarrufu Büyütecek Rakam Geldi! Bütçede Açık Büyüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hafta başında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı ve 100 milyar liralık tasarrufun amaçlandığı kamuda tasarruf ve verimlilik paketinin içini daha da boşaltacak veri geldi. Bütçe açığı açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Nisan 2024 döneminin merkezi yönetim bütçe istatistiklerini paylaştı. Merkezi yönetim bütçesinde gelir-gider dengesindeki bozulma son verilerde de sürdü.

Mart ayında 208,965 milyar lira açık veren merkezi yönetim bütçesi Nisan ayına gelindiğinde 177,8 milyar lira eksi yazdı. Yılın dördüncü ayında bütçe gelirleri 595,8 milyar TL olurken, giderleri ise 773,6 milyar TL oldu.

Ocak-Nisan 2024 döneminde bütçe açığı 691,3 milyar TL’ye yükseldi. Söz konusu dönemde faiz dışı açık 326,8 milyar TL olarak gerçekleşerek bütçedeki açığın yaklaşık yarısını oluşturdu.

Nisan Bütçe Gerçekleşme Oranları
Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı

Vergi Gelirlerinde Artış Yüzde 100’ü Aştı

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre Nisan ayında vergi gelirleri yüzde 109,6 oranında artarak 487,9 milyar TL seviyesine çıktı.

GCM Yatırım Banner

Ancak vergi tarafındaki devasa büyüme personel giderleriyle eridi. Gider kaleminde öne çıkan personel giderlerindeki artış yüzde 138,3 oldu. Böylece Nisan ayında bütçeden personel giderlerine 209,4 milyar TL ayrıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.