Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Para Politikasında Düzeltme Tamam! Maliyede Sıkılaşma Devrede

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugünkü açıklamalarında fiyat istikrarı sağlamanın öncelik olduğuna dikkat çekti. Ayrıntılar haberde;
Para Politikasında Düzeltme Tamam! Maliyede Sıkılaşma Devrede
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hükümetin enflasyonu düşürme konusundaki kararlılığına bugünkü açıklamalarında vurguda bulundu. Bloomberg’in Doha’da düzenlediği Katar Ekonomik Forumu’nda konuşan Şimşek, fiyat istikrarı sağlamanın politika önceliği olduğuna dikkat çekti.

Para politikasını düzeltme sürecinin büyük ölçüde tamamlandığını ifade eden Şimşek, şimdi sıranın maliye politikasında olduğuna işaret etti.

Maliye politikasını sıkılaştırarak enflasyonu destekleyeceklerini açıklayan Şimşek, Merkez Bankası’nın başarılı bir iş çıkardığını ve şimdi hükümetin sağlam destek verme zamanının geldiğini dile getirdi.

Uzun vadede büyüme ve enflasyon arasında bir ödünleşim olmadığını belirten Şimşek, kısa vadede ise bazı ödünleşmelerin gerçekleşebileceğinin altını çizdi.

Şimşek 13 Mayıs Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile kameraların karşına geçerek, kamuda tasarruf paketinin içerisini açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Paketin, kamu hizmetlerinin aksatılmadan güncel ihtiyaçlara yönelik olduğu vurgulanmıştı. Bakan Şimşek, ilerleyen günlerde ise kapsamlı çalışmaların hayata geçeceğine ilişkin haber vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.