Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomisindeki Toparlanma Henüz Tüketim Tarafını İçermiyor

Çin'de görülen ekonomik toparlanmanın geleneksel endüstrilerden kaynaklandığı söylenirken, tüketimdeki talebin durgunluğu endişe veriyor.
Çin Ekonomisindeki Toparlanma Henüz Tüketim Tarafını İçermiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de koronavirüs salgını diğer ülkelere kıyasla sona gelmiş gibi görünse de birçok insan için ekonomik şoku hala devam ediyor. Worldometer’ın Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan düzenlediği bilgilere göre ülkede toplam 86.741 koronavirüsle enfekte olurken, 4634 kişi hayatını kaybetti. Şu anda 300 kadar aktif vaka olduğu biliniyor.

Çin’in gayri safi yurt içi hasılası bu yıl %2 oranında artması beklenirken, bunun imalat gibi geleneksel endüstrilerden kaynaklanacağı söyleniyor.
Çin İmalat PMI - Kasım 2020
Kaynak: MarkitEconomics

Tüketici alımlarının henüz Çin’de toparlanmadığı görülürken, Pekin’in geçim kaynaklarını iç talebe artan bağımlılıkla desteklemeye çalıştığı 1,4 milyar nüfuslu bir ülke için bu konu endişe verici. Natixis Büyük Çin Kıdemli Ekonomisti Jianwei Xu, “Ekonomik toparlanmanın arka planında biraz endişe verici olan şey, özellikle tüketimde hala cansız taleptir,” dedi.

Hanehalkı gelirinin geçen yıla kıyasla sadece biraz arttığını belirten Xu, tüketimde tam bir toparlanma görmek için hala zamana ihtiyaç olduğunu söyledi. Wind Information aracılığıyla erişilen resmi verilere göre; Çin şehirlerindeki haneler arasında ortalama harcanabilir gelir, bir yıl öncesine göre bu yılın ilk üç çeyreğinde %2,8 arttı. 2019’da gelir &7,9 artmıştı.

Geçen hafta Çarşamba günü yayımlanan Kasım ayı tüketici fiyatları verilerinde alışveriş yapanlar üzerindeki baskının bir başka göstergesi de ortaya çıkmıştı.
Çin TÜFE - Kasım 2020
Kaynak: SCMP

Gıda fiyatlarını dışlayan genel endeks ve alt endeks, 2009’dan bu yana ilk kez düşüş kaydetmişti. Özellikle tüketim malları fiyatları, bir yıl öncesine göre %1 düşüş gösterdi. Çinli e-ticaret şirketi JD.com’dan ayrılan JD Digits’in baş ekonomisti olan Jianguang Shen, üretimdeki toparlanmanın kötü olmadığını söyledi. Ancak talebin hala zayıf olduğuna dikkat çekti.

Eskiden Mizuho Securities Asia’da baş ekonomist olan Shen, “Üretimdeki iyileşme fena değil, ancak talep hala oldukça zayıf, bu nedenle TÜFE’deki düşüş, Çin’in arzının talepten ne kadar fazla olduğunu yansıtıyor,” dedi.

Bain and Kantar Worldpanel’deki analistler ise Çinli müşterilerle ilgili dokuzuncu yıllık araştırmasında, tüketiciler gelecekteki gelirle ilgili artan belirsizliğin ortasında paraları için daha fazla değer elde etmeye çalışırken, bu yıl bir sepet ev eşyası için ortalama satış fiyatlarının düştüğünü buldu.

Resmi ama şüphe edilen rakamlarına göre; şehirlerdeki işsizlik Şubat’ta %6,2 ile rekor seviyeye ulaştıktan sonra Ekim’de nispeten %5,3 ile yüksek kaldı.
Çin İşsizlik Oranı - Ekim 2020
Kaynak: SCMP

Bu baskıların bir yansıması olarak perakende satışlar, Ağustos’ta tek aylık bazda yıllık büyümeye dönmesine karşın Ekim ayına kadar yıllık %5,9 düştü. Bain and Kantar Worldpanel raporuna göre; salgın sırasında ortaya çıkan canlı akış e-ticaret satış fenomeni, birçok ürünün promosyonda satılması nedeniyle ortalama satış fiyatlarındaki düşüşe katkıda bulundu.

Araştırmaya göre; bu yılın ilk üç çeyreğinde izlenen toplam tüketici satışlarının yaklaşık %7’si canlı akıştan geldi. Bu oran geçen yıl %4 civarındaydı. Nomura’da küresel makro araştırma başkanı olan Rob Subbaraman da Çin’de tüketimin yavaş geçtiğini söyledi.

Subbaraman, “Bunun bir nedeni, hükümetin hanehalkı için doğrudan desteğinin, mali destek perspektifinden çok daha fazlasının olduğu ABD veya Avrupa’da olduğu kadar güçlü olmamasıdır. Buna ek olarak açıkça zenginlik etkileri önemlidir ve Çin’deki hisse piyasaları ABD’de olduğu kadar güçlü bir şekilde toparlanmamıştır. Bu nedenle daha fazla servete sahip olmaktan, daha fazla harcayabileceğinizi hissetmekten duyulan güven o kadar güçlü değildir,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu