Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, Büyümeye ve Fiyat Değişikliklerine Göre Para Politikasını Ayarlamalı

Ülkenin resmi haber ajansı Xinhua, para politikasının ekonomik büyüme ve fiyat değişikliklerine bağlı olarak önleyici bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini yazdı.
Çin, Büyümeye ve Fiyat Değişikliklerine Göre Para Politikasını Ayarlamalı
Yorum

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua, Merkezi Mali ve Ekonomik İşler Komisyonu’na işaret ederek, “Para politikasının ne dar ne de gevşek olması gerekiyor, ekonomik büyümeye ve fiyat durumlarındaki değişikliklere bağlı olarak zamanında ve önleyici olarak hassas bir şekilde ayarlanması gerekiyor,” dedi.

Rapor, Çin’in üst düzey politika yapıcısından iki haftadan az bir süre içinde gelen dördüncü rapor oldu.

İki Haftada Dördüncü RaporAyrıca finansal piyasalar, geçen hafta yayımlanan şaşırtıcı derecede dirençli verinin ardından Pekin’in dünyanın en büyük ekonomisine ne kadar ilave destek sağlayacağını tartışıyor.

Çin ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 6,4 oranı ile istikrarlı bir şekilde genişleyerek, yavaşlama beklentilerine meydan okudu. Sanayi üretimi, perakende satışlar ve Mart ayındaki yatırımcılar, son aylarda bir miktar büyüme artırıcı önlemin ardından beklenenden daha hızlı bir şekilde büyüdü.

Çin geçen yıl, düşük yatırım ve ABD ile şiddetlenen ticaret savaşının etkileri ile 30 yılın en düşük büyümesini göstermişti.

30 Yılın En Kötü BüyümesiPazartesi günü yayımlanan Xihua raporu, fiyat değişikliklerini izlemeye referansta daha fazla ayrıntı vermezken, üretici ve tüketici fiyat göstergeleri toparlandı. Deflasyonist risklerle ilgili endişeler bu şekilde hafifledi; ancak çekirdek enflasyon seviyeleri hala düşük seviyelerde.

Mali komisyon toplantısından gelen politika yorumları son 2 hafta içinde Çin’in Politbürosu, Devlet Konseyi ve merkez bankası toplantılarından gelenler ile büyük ölçüde benzerlik gösterdi. Komünist Parti’nin önde gelen bir karar organı olan Politbüro’dan Cuma günü gelen açıklamada, Çin’in ekonomiye yönelik politika desteğini sürdüreceği, aşağı yönlü baskının hala devam ettiği yorumu gelmişti.

Yetkililer, Çin’in borç seviyelerini kontrol etmek ve emlak piyasasında spekülasyonu önlemek için yapısal çabalar göstereceğini belirtti.

Yetkililer Emlak Spekülasyonunu Önlemeye ÇalışıyorEkonomik büyümenin istikrara kavuşturulması, reformların desteklenmesi, risklerin kontrol altına alınması ve insanların geçim kaynaklarının iyileştirilmesi arasında bir dengenin sağlanacağı da dile getirildi. Hükümet Mart ayında yaptığı açıklamada, işletmelere yardım etmek ve işleri korumak için ek vergi indirimleri ile altyapı harcamalarında milyar dolarlık destekten bahsetmişti.

Çin borsaları bugünkü işlemlerde sert düşüş gösterirken, yatırımcılar hükümetin ekonominin gelişmeye devam etmesi durumunda politikaların gevşeme hızının artmasından endişe duymaya başladı. Çin’in ana borsa endeksleri bu yıl şu ana kadar yaklaşık yüzde 30 oranında artış kaydettiler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu