Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünyanın İkinci En Büyük Ekonomisi 2Ç20’de Pozitif Büyüme Açıklayacak

Koronavirüsün çıkış noktası olan ve aldığı sert önlemler sayesinde ekonomisini toparlamaya başlayan Çin’in yıllık yüzde 2 ila yüzde 3 arasında büyüme sağlayabileceği belirtildi.
Dünyanın İkinci En Büyük Ekonomisi 2Ç20’de Pozitif Büyüme Açıklayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Aralık ayında koronavirüs haberleriyle tüm dünyada yankı uyandıran Çin, son dönemde açıkladığı verilerle ekonomisinin toparlanmaya başladığını gösterdi.

İlk çeyrekte rekor daralma kaydetmesi, bazı kurum ve uzmanları dünyanın ikinci en büyük ekonomisi hakkında kötümser yorumlarda bulunmaya sürüklese de söz konusu toparlanma işaretleri bir miktar iyimserlik havası yarattı.

The China Macroeconomy Forum onlar arasındayken düşünce kuruluşu Çin ekonomisinin güçlü ve sürdürülebilir iyileşme belirtileri gösterdiğini belirtmiş, yıllık yüzde 3’e yakın büyüme olabileceğini öngörmüştü.

S&P de ekonominin 2020 yılının ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyreğinde yıllık bazda sırasıyla yüzde 2,5, yüzde 6,5 ve yüzde 7,5 büyüme kaydedileceğini tahmin etti.
S&P Çin Ekonomi Haziran Raporu
Kaynak: S&P

Asia Times’ın China Daily’ye dayandırdığı habere göre Çinli ekonomistler de benzer yönde iyimserlik yarattı. Pekin’in ilk çeyrekteki %6,8’lik sert daralmanın ardından ikinci çeyrekte pozitif ekonomik büyüme kaydedebileceğini belirten ekonomistler, Çin politikalarının yılın geri kalanında ekonominin pandemiden istikrarlı bir şekilde çıkmasına yardım edeceğini söyledi.

Çin’in bu hafta ikinci çeyrek GSYİH, ticaret, yatırım, endüstriyel üretim ve perakende satışlarla ilgili bir dizi önemli ekonomik veri yayımlaması beklenirken gelen yorum dikkat çekti.

Çin pandemi nedeniyle 2020 için belirli bir büyüme hedefi belirlemese de ülkenin ikinci çeyrekte nasıl performans sergileyeceği merakla bekleniyor.
Çin 12 Temmuz Aktif Vaka
KAYNAK: Worldometers

Çünkü bunun, dünyanın ikinci en büyük ekonomisi ve Pekin’in gelecekteki politika yönüne ışık tutacağı biliniyor. Çoğu ekonomist Çin’in GSYH büyüme oranının ikinci çeyrekte pozitif olmasını beklerken, birçoğu yüzde 3 gibi yüksek bir büyüme oranı öngörüyor.

Bazı ekonomistler Çin’in GSYİH büyümesinin yılın ikinci yarısında %6’ya kadar yükselebileceğini ve ülkenin 2020’de %2 ila %3 civarında büyüme sağlayabileceğini tahmin etti.

China Daily’e konuşan UBS’den Wang Tao; “Ekonomik iyileşme ikinci çeyrekte son toparlanmanın ardından devam etmeli. Yurt içi tüketim, sürekli politika desteği ve ekonomik faaliyetlerin normalleşmesi ile birlikte daha da toparlanacak” dedi. Ayrıca Çin politikalarının destekleyici kalmasını beklediklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu