Yatırım yapmaya başla!

ÇİB Başkanı Aslan 2019’un 2018’den Daha Kötü Olabileceğini Söyledi

ÇİB Başkanı Adnan Aslan, Türk çelik sektörü hakkında değerlendirme yaptığı açıklamasında, ticarette küresel boyuttaki korumacılık politikasının devam etmesi halinde, 2019’un 2018’den daha kötü olacağını belirtti.
ÇİB Başkanı Aslan 2019’un 2018’den Daha Kötü Olabileceğini Söyledi

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, geçtiğimiz yıl yaşanan gelişmelerin gölgesinde çelik sektörünü değerlendirdi. Türk çelik sektörünün oldukça dinamik bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Aslan, 2018’de 21,4 milyon ton ihracat yapıldığını, ticarette korumacılık politikasının devam etmesi durumunda 2019’da rakamların daha da düşeceğini yorumladı.

ÇİB Başkanı Adnan Aslan, korumacılık önlemlerinin damga vurduğu zorlu bir yılı geride bıraktığımızı söyledi.

Söz konusu gelişmeler nedeniyle Kuzey Amerika pazarında ciddi bir daralma yaşandığını, bu bölgeye yapılan ihracatın %15,1 düşüşle 1,9 milyon tona gerilediğini aktardı. Aynı şekilde Ortadoğu bölgesine olan ihracatta da düşüş olduğunu ve 3,8 milyon ton düzeyinde gerçekleştiğini dile getirdi.

Öte yandan 2018’in çelik sektörü açısından zorlu bir yıl olmasına rağmen Asya pazarından Türk çeliğine kayda değer oranda ilgi olduğunu anlattı. Bu bölgeye yapılan ihracatın %34,8 artışla 1,7 milyon ton, değer bazında ise 961 milyon dolar olduğunu belirtti.

Tüm olumsuz koşullara rağmen Türk çeliğinin kalitesi ve rekabetçi fiyatları nedeniyle kendine yeni pazarlar bulabildiğini aktardı.

2018’de çelik ihracatının miktar bazında %20,8 artışla 21,4 milyon ton, değer bazında ise %36,1 artışla 15,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini anlatan Aslan, ton başına ortama birim fiyatının 645 dolardan 727 dolara çıktığını dile getirdi.

Korumacılık politikasının devam etmesi durumunda ihracatta zorlu günlerin bizi bekleyeceğini ve 2018’de elde edilen rakamları bile göremeyeceğimizi yorumladı. Adnan Aslan, 2019’da 15-16 milyon tonluk çelik ihracatı yapılacağını beklerken, sektörde yaşanacak olası bir gerilemenin etkilerini en aza indirebilmek amacıyla yeni pazarlara yönelmek zorunda olduklarını söyledi.

2019’da yeni pazarlara ulaşmak en önemli konularımızdan biri olacak.

İhracatta yeni pazarlara ulaşma hedefi doğrultusunda özellikle Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Latin Amerika’nın önemli bölgeler olduğunu ifade eden Aslan, alt sektörlere ait birçok proje çalışmasına başlayarak, ihracatımızın istenen seviyede olmadığı bölge ve ülkelere sektörel ticaret heyetleri düzenleyeceklerini, bu sayede yeni alıcılarla buluşmayı ve Türk çeliğini daha fazla ülkeye ihraç etmeyi planladıklarını anlattı. Küresel boyutta artan korumacılık önlemlerinin gelecek yıllarda da çelik sektörünün ihracatını etkileyeceğini, ancak maruz kaldığımız durumlar karşısında yeni çözümler aramamız gerektiğini ifade etti.

Aslan, ABD’nin Temmuz ayında çeliğe koyduğu %25 ek gümrük veri tarifesinin ihracatı ciddi oranda düşürdüğünü söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Temmuz ayında attığı bir tweet ile ek vergiyi duyurduğunu söyleyen Aslan; “Bir bakmışsınız yine bir gece atılan tweetle bitebilir. Türk çelik sektörü o kadar dinamik bir sektör ki Trump gece tweet atsın, sabahına bizim sanayicilerimiz 300-400 bin tonluk satış yapar.” şeklinde bir yorum yaptı.

Türkiye’ye karşı haksız rekabet ve anti-damping davalarının uzun yıllardan beri sürekli açıldığını söyleyen ÇİB Başkanı, açılan davaların kazanıldığını ve fazladan ödenen vergilerin geri alındığını belirtti. Çin’in çelik piyasasında en önemli oyunculardan biri olduğunu, ancak geçen yıl iç piyasadaki talep nedeniyle 900 milyon tonluk üretime karşın 75 milyon ton ihracat yaptığının altını çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum