Yatırım yapmaya başla!

Cathay Pacific Hong Kong Protestoları Nedeniyle Kazanç Görünümünü Düşürdü

Hong Kong merkezli hava yolu şirketi, süregelen protestolar nedeniyle yıllık kazanç görünümünü düşürdü.
Cathay Pacific Hong Kong Protestoları Nedeniyle Kazanç Görünümünü Düşürdü

Hong Kong merkezli hava yolu şirketi, tam yıllık kâr beklentilerini düşürdü. Gerekçesini de 2019’un geri kalanında sürmesini beklediği protestolar nedeniyle iç pazardaki inanılmaz derecede zorlayıcı koşullar olarak açıkladı.

Hava yolu, yolcular şiddetli protestolar nedeniyle Hong Kong’dan kaçınırken Eylül ayında yolcu sayısında yüzde 7.1’lik bir düşüş bildirmiş ve ikinci yarı mali sonuçlarının ilk yarıdan daha düşük olacağını belirtti.

Cathay Ağustos ayında 1.347 milyar Hong Kong doları (171 milyon dolar) seviyesinde ilk yarı kârı bildirmişti.

Cathay Pacific İlk Yarı Karı O dönemde firma ikinci yarı kârının ilk yarıdan daha yüksek olacağını söylemişti ki bu durum mevsimsellik temelinde firma için tipikti. Refinitiv tarafından oylanan 11 analiste göre Cuma günkü güncellemeden önceki görüş birliği, hava yolunun 3.2 milyar Hong Kong doları tutarında bir yıllık kâr rapor edeceği yönündeydi. Cathay yöneticisi Ronald Lam de bugünkü açıklamasında, 2019’un geri kalanı için gelen rezervasyonlarda önemli bir eksiklik görmeye devam ettiklerini bildirdi.

Hava yolu, Hong Kong’a gelen trafiğin Eylül ayında Ağustos’tan değişiklik göstermeyerek yüzde 38 oranında azaldığını kaydetti.

Cathay Pacific Eylül Yolcu Sayısı Düştü Eylül ayında yolcu sayısındaki yüzde 7.1’lik düşüş, Ağustos ayındaki yüzde 11.3 düşüşten daha iyi olsa da Cathay, transit yolculara olan güven artışı artan verimi etkilediğini söyledi. Cathay, geçen ay da önümüzdeki kış sezonu için kapasiteyi azaltacağını duyurmuştu.

Öte yandan Cathay Pacific, Eylül ayında azalan yolcu sayısıyla uçaklarının yalnızca 3’te 1’inin dolduğu bilgisini verdi. Hong Kong’un en büyük havayolu şirketinin Eylül ayında ikinci düz aylık düşen yolcu sayısını kaydetmesi, protestoların sektöre etkisi hakkında büyük oranda fikir verdi.

Neticede aylardır devam eden siyasi huzursuzluk Hong Kong’a baskı yaparken, birçok sektör acıyı hissetmeye başlamıştı. Hava yolu da gelen trafikte yaşanan büyük düşüş nedeniyle o sektörler arasında yer alıyor. Bölgenin en büyük firması olan Cathay Pacific de bu durumun en açık örneklerinden biri olarak görünümünü düşürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum