Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Lideri Durumun Ciddileştiğini Söylerken “Çin Müdahalesine Gerek Yok” Dedi

Hong Kong lideri Carrie Lam, bugün kamuoyuna yaptığı açıklamada şiddetin yükselişinin daha ciddi hale gelmeye başladığını söyledi. İşte ayrıntılar;
Hong Kong Lideri Durumun Ciddileştiğini Söylerken “Çin Müdahalesine Gerek Yok” Dedi
Yorum

Hong Kong lideri Carrie Lam, bugün yaptığı açıklamada Asya finans merkezini üç aydır sarsan hükümet karşıtı protestolardaki şiddet artışının daha ciddi hale geldiğini söyledi.

Polisin, tuğlalar ve molotof kokteylleri atan göstericilere müdahalede tomalar ve biber gazı kullandığı Pazar günkü kargaşanın ardından ilk kez konuşma yapan Lam, şehir hükümetinin huzursuzluğu kendi başına halledebileceğinden ve diyalog için bir platform oluşturmaktan vazgeçmeyeceğinden emin konuştu.

Ancak krize yönelik bağımsız bir soruşturma açmak için doğru zaman olmadığını da dile getirdi ki bu, göstericilerin temel istekleri arasındaydı.

Hong Kong Lideri Kriz Bağımsız Soruşturma Doğru Zaman Değil Hafta sonu boyunca devam eden yenilenmiş protestoları kınayan Lam, aktivistlerin politik taleplerini yerine getirmeyeceği konusunda ısrar etti. Ayrıca eski İngiliz kolonisinin Çin’e devredilmesinden bu yana en büyük krizini yaşayan Hong Kong’da durumun kontrolünü kaybettiği iddialarını reddederek huzursuzlukla mücadele ve yasa ile düzenin geri kazanılması için söz verdi.

“Şiddetin sorunları çözmenin bir yolu olmadığını vurguluyorum, bu haklı gösterilmemeli ve yüceltilmemeli” diyen Lam, bir kez daha iade tasarısının durdurulduğunu yineledi.

Hong Kong Lideri Şiddeti Kınadı Hükümetin son kaosun ışığında olağanüstü hal ilanına başvurup başvurmayacağı konusundaki soruya ise Carrie Lam, hükümetin mevcut araçları şiddete ve kaosa son vermek için yasal çerçevede kullanacağını bildirerek yanıt verdi. Hükümetin, siyasi geçmişleri ne olursa olsun suçluları cezalandıracağının da üzerini çizdi. İstifa etmeyeceğini de tekrarlayan Carrie Lam; “Şiddete hayır demek zorundayız, kaotik durumu yasa uygulayıcı ile sonlandırmalıyız ancak diyalog platformundan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Daha önceki söylemlerinin çoğunu tekrar eden Carrie Lam, bunların yanında yarı özerk kentin pekin güçlerinin müdahalesi olmadan devam eden huzursuzlukla başa çıkabileceğini bildirdi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun şehre girme olasılığı hakkındaki bir soruyu; “Hong Kong hükümeti, geçtiğimiz iki ay içinde toplumda meydana gelen çatışmayı kendi başımıza halledebileceğimizden hala emin” ifadeleriyle yanıtladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu