Yatırım yapmaya başla!

Carlsberg Güçlü Bir 2018’in Ardından 2019’da Kar Artışı Konusunda Uyardı!

Dev bira üreticisi, 2018’in uzun ve sıcak yazının ardından kar büyümesinin yavaşlayacağı konusunda uyarı yaptı. Detaylar aşağıda;
Carlsberg Güçlü Bir 2018’in Ardından 2019’da Kar Artışı Konusunda Uyardı!

Danimarkalı bira şirketi Carlsberg’in satışları geçen yıl 3 yıl içinde ilk kez yükseldi. Bunun Çin’deki sağlamlık ile Kuzey Avrupa ve Rusya’daki uzun, sıcak yazlardan kaynaklandığı söylense de 2019’da daha yavaş büyüme için uyarı yapılması dikkat çekti. Butik bira, spesiyalite ve alkolsüz biradaki büyümenin de 2018’in gelir artışına yardım ettiği, bu artışın şirketin hisse senetlerini yüzde 4 artırarak Carlsberg’in Eylül başından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasını sağladığı aktarıldı.

Anheuser Busch InBev ile Heineken’in ardından dünyanın en büyük üçüncü bira üreticisi olan Carlsberg’in CEO’su Cees ‘t Hart 2015’te görevi devraldığından bu yana kilit Pazar Rusya’daki 10 yıllık zayıflığın giderilmesi için çalışmalarda bulunuyordu.

Bilançonun ardından yapılan konferans görüşmesinde de Hart; “yazın nasıl olacağını tahmin etmek zor ama 2019’da gelirler büyük ihtimalle böyle güçlü bir yıldan sonra daha mütevazı olacak” dedi.

Carlsberg CEO’su Güçlü Bir 2018'in Ardından 2019’da Kar Artışı Konusunda Uyardı!Buna göre bira üreticisi işletme karının 2019’da geçen yılki yüzde 11 seviyesinin altında tek haneli bir yüzde oranında büyümesini bekliyordu. Genel olarak satışlar 2018’de yüzde 3 artmıştı. Dördüncü çeyrek satışları Reuters anketindeki analistlerin 13.51 milyar kronluk tahmini aşarak 13.95 milyar Danimarka kronu olmuştu.

Öte yandan ilgili haberlerde, Carlsberg’in 2008 yılında Rusya pazarının zayıf bir ekonomi tarafından vurulmasından hemen önce Rusya markası Baltika’nın kontrolünü aldığı hatırlatıldı.

Carlsberg 2018 Satışları Sıcak- Uzun Yaz ve Dünya Kupası Tarafından Desteklendi Yine de satışların beşte birini oluşturan Rusya pazarı hala zorluklarla doluydu. Rusya bira pazarı geçen yıl Dünya Kupası ve sıcak havanın etkisiyle 2007’den bu yana ilk kez büyüme kaydederken Carlsberg don çeyrekte artan fiyatlardan dolayı pazar payını kaybettiğini söyledi.

Şirketin CEO’su ayrıca Rusya’nın bira pazarında düz bir büyüme beklediğini de bildirdi. Carlsberg bunların yanında Çin pazarının uluslararası premium bira markaları tarafından yönlendirildiğini ve şirketin de burada premium bira markalarının daha fazla sattığını da dile getirdi.

CEO’su Çin’deki tüketicilerin alım gücünün yavaşladığını gösteren hiçbir işaret olmadığını da vurguladı. . Kopenhaglı firma bu noktada 2018 sonunda 20 şehirdeki mevcudiyetlerine kıyasla 2019’un sonunda 30-40 Çin şehrinde yer almayı planladığını açıkladı. Tüm bunların yanında Carlsberg, 12 aylık 4.5 milyar Danimarka kronu değerinde hisse geri alımı programı başlatacağını da aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum