Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Canadian Imperial Bank Analisti: “Dolar/TL’deki 5,60 Seviyelerinin Sorumlusu Politik Riskler”

Canadian Imperial Bank of Commerce FX Analisti Jeremy Stretch, politik riskler sebebiyle dolar/TL'nin 5,60 seviyelerinde hareket ettiğini öne sürdü.
Canadian Imperial Bank Analisti: “Dolar/TL’deki 5,60 Seviyelerinin Sorumlusu Politik Riskler”
Son Güncelleme: 
Yorum

TCMB’nin faiz indirimine gitmesiyle düşüş eğilimi gösteren dolar kuru, yeni haftanın ilk gününe düşüş ile başlamıştı. Sabah saatlerinde 5,67 seviyelerinden işlem gören dolar/TL geçtiğimiz hafta kapanışı 5,66 seviyelerinden yapmıştı. Sabah saatlerinde 5,64’lerde gezinen kur, TSİ 17:32’te 5,6146 liradan alıcı bulmaya başladı.

Görüldüğü gibi 5,60 seviyelerinde gidip gelen dolar/TL’nin seyrine yönelik bir yorum da Jeremy Stretch’ten geldi.

Kanada’nın en büyük 5 bankasından biri olan Canadian Imperial Bank’ın (Kanada İmparatorluk Ticaret Bankası) analisti Stretch dolar/TL’nin piyasaların beklentisi olan 6,10-6,15’lerin altında seyredebileceğini öngördü.

Banka olarak kendi tahminlerinin piyasanınkinin altında olduğunu açıklayan Stretch, sterlindeki düşüşün süreceğini belirtti.

Sterlindeki Düşüşün Süreceği BelirtildiBilindiği gibi İngiltere’nin anlaşmasız Brexit toplantılarını bugün başlatmasıyla Sterlin dolar karşısında değer kaybetmişti. Son zamanlarda düşüş eğilimindeki sterlin, analistin yorumuna göre bu seyrini devam ettirecek gibi görünüyor. Açıklamaların devam eden Stretch, piyasanın kesin gözüyle baktığı Fed faiz indiriminin Çarşamba günü gerçekleşmemesinin büyük şaşkınlık yaratacağını sözlerine ekledi.

TCMB’nin faiz indirimine de değinen analist, TL’nin buna karşın iyi bir performans sergilediğini açıkladı. Piyasalarda hala reel getirinin yüksek olduğunu işaret eden Stretch, Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklentileri ve bunun yanında Çarşamba günü alınacak politika kararının 2019’un geri kalanına damga vuracağını aktardı.

Politik risklerin para birimi için oldukça önemli olduğunu söyleyen Stretch, dolar/TL’nin 5,60 seviyelerinde kalmasını buna bağladı.

Politik Riskler için Para Birimi Oldukça ÖnemliÖnümüzdeki günlerde dolar kurunda biraz daha düşüşün muhtemel olduğunu belirtirken, piyasaların kurdan beklentisinin 6,10-6,15 seviyelerinde olduğunu bildirdi. Piyasaların Çarşamba günü Fed’den faiz indirimi beklemesi nedeniyle sert hareket etmekten kaçındığını öne süren analist, yalnızca sterlinin sert hareket ettiğini açıkladı.

Açıklamalarını sürdüren Stretch, 2017’nin Nisan ayından bu yana dolar karşısında en kötü performansını gösteren sterlinin Brexit meselesi ve buna hazırlık sürecinden olumsuz etkilendiğini söylerken, daha da ucuzlayarak 1,21’lere kadar gerileyebileceğini öngördü.

Fed’den indirim beklentisi 25 baz puan ile piyasayla uyumlu olan Stretch, bankadan 2019 yılı boyunca yalnızca bu indirimi beklemiyor. Bir kez daha 25 baz puanlık indirim olabileceğini tahmin ederken, bankanın piyasaların fiyatladığı kadar agresif davranmayacağını düşünüyor.

10 yıldan daha uzun bir süredir ilk kez faiz indirimine gidecek olan Fed’den beklentilerle hareketlenen piyasalar, ABD’nin Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verilerini de yakından takip edecek. Çarşamba günü ise TCMB’nin çeyreklik enflasyon raporu açıklanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu