Yatırım yapmaya başla!

Çağımızın İletişim Aracı Olan WhatsApp’tan Ucuz 15 Şey

Çağımızın İletişim Aracı Olan WhatsApp’tan Ucuz 15 Şey

Son senelerin en meşhur iletişim uygulamasının WhatsApp olduğu herkes tarafından biliniyor. Mesajlaşmanın yanı sıra, kullanıcıların birbirlerine fotoğraf, video ve ses kaydı atmasına da olanak sağlanır. Sonrasında gelen bir güncellemeyle, Whatsapp arama yapma imkanı da tanımıştır. Eskiden 2 senelik ücretsiz kullanma sınırı olan WhatsApp, bunu kaldırarak tamamen ücretsiz hale gelmiştir. WhatsApp 2009 – 2013 yılları arasında 419 milyon kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Aynı tarihler için değerlendirecek olursak, diğer sosyal medya uygulamalarına oranla, kullanıcı sayısı çok daha fazladır ve her geçen gün artmaktadır. Bu durum biraz gözünü korkutmuş olacak ki Mark Zuckerberg, astronomik bir rakamla WhatsApp’ı satın almıştır.

Mark Zuckerberg 19 Milyar Dolara WhatsApp’ı Satın Aldı!

Mark Zuckerberg 19 Milyar Dolara WhatsApp’ı Satın Aldı!2014 yılında 4 milyar doları nakit, 12 milyar doları hisse senedi ve 3 milyar doları sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere toplamda 19 milyar dolar karşılığında, Zuckerberg WhatsApp’ı satın almıştı. Satın alma işleminin ardından, bir televizyon şovuna konuşan Zuckerberg, WhatsApp’ın bundan daha fazla ettiğini ve ucuza kapattıklarını belirtmişti! Daha öncesinde Instagram’ı 1 milyar dolara satın alan ve Snapchat’e 3 milyar dolar teklifte bulunan Zuckerberg, sektörde büyüyeceğine inandığı uygulamalara yatırım yapmaktan korkmadığını açık bir şekilde göstermişti. Zuckerberg’in yaptığı bu yatırım, dünyada düzenlenen birçok faaliyet ve firmadan daha pahalıya gelmiştir. Fortune 500 tarafından hazırlanan, 2015 yılı verilerine göre düzenlenen ‘Türkiye’nin en değerli 500 firması’ arasından yalnızca 8 tanesi, şu an WhatsApp’ın 2014 yılı alım fiyatından daha düşük değerdedir.

Haydi, WhatsApp’tan ucuz olan şeylere bir göz atalım:

Tüm Dünyaya Temiz ve Güvenilir Su Sağlama – Yıllık 10 Milyar Dolar

Tüm Dünyaya Temiz ve Güvenilir Su Sağlama - Yıllık 10 Milyar Dolar

Açlık ve susuzlukla mücadele veren çok sayıda insan var. Bu insanların en azından temiz su ihtiyacını karşılamak bile WhatsApp’tan daha ucuzken, kimsenin bu yönde bir çaba sarf etmemesi oldukça üzücü.

Kuzey Kore Ordusu – 8,2 Milyar Dolar

Kuzey Kore Ordusu - 8,2 Milyar Dolar

Kuzey Kore, ordusuyla çok fazla gündemde olmayan ve sürekli yatırım yapan bir ülke olmadığı için normal sayılabilecek bir değere sahip diyebiliriz.

2012 Londra Olimpiyatları – 14,6 Milyar Dolar

2012 Londra Olimpiyatları - 14,6 Milyar Dolar

Londra, 2012 yılında olimpiyatlara ev sahipliği yapmıştır. Stadyumda bulunanların yanı sıra canlı, olarak izleyen birçok insana da büyük bir seyir keyfi yaşatmıştır.

Jamaika – 14,84 Milyar Dolar

Jamaika - 14,84 Milyar Dolar

Maalesef pek gelişmiş bir ülke olmadığı için koskoca ülke WhatsApp’tan ucuz konumdadır.

Panama Kanalı – 8,46 Milyar Dolar

Panama Kanalı - 8,46 Milyar Dolar

Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanusu birbirine bağlayan su yoludur. Kanal, gemiciler için muhteşem bir kolaylık sağlamıştır. Kanalın olmadığı zamanlarda, gemiler “Horn Burnu” etrafından dolanmak zorunda kalıyordu. Panama Kanalının açılması ile beraber mesafe 22 bin kilometrelerden 10 bin kilometrelere kadar düşmüştür.

Dünyanın En Uzun Binası Burç Halife – 1,5 Milyar Dolar

Dünyanın En Uzun Binası Burç Halife – 1,5 Milyar Dolar

828 metre uzunluğa sahip binanın 160 katı kullanılabilir durumdadır.

Hubble Uzay Teleskobu – 10 Milyar Dolar

Hubble Uzay Teleskobu - 10 Milyar Dolar

İlk uzay teleskobu olmasa da en büyüklerinden bir tanesidir. Ancak ilk olduğu konulardan bir tanesi ise uzayda astronotlar tarafından bakım yapılabilecek şekilde tasarlanmış olmasıdır.

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. – 10,2 Milyar Dolar

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. - 10,2 Milyar Dolar

Türkiye, Rusya, Gürcistan, Ukrayna, Kazakistan ve Moldova’da fabrikaları bulunan firma, Türkiye’nin en büyük şirketleri arasındadır.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. – 14,16 Milyar Dolar

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. - 14,16 Milyar Dolar

Kurulduğu günden bu yana Türkiye için milyonlarca gelir yaratmıştır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir ihaleyi de kazanarak, Çin menşeli telefonları bünyesinde satmaya başlamıştır.

Hyundai – 18,83 Milyar Dolar

Hyundai - 18,83 Milyar Dolar

Güney Kore firması olan Hyundai, sektöre ilk olarak inşaat ile adım atmıştır. Daha sonrasında bünyesine kattığı personeller ile otomobil sektöründe de muhteşem bir çıkış yakalamıştır. Hyundai yakaladığı bu çıkış ile otomobil sektöründe dünyanın en değerli 10 otomobil markasından biri haline gelmeyi başarmıştır.

Renault – 9,01 Milyar Dolar

Renault - 9,01 Milyar Dolar

Şirket Nissan’ın motorlarını da üretmektedir. Sene içerisinde yüzbinlerce araç satan firma, tıpkı Hyundai gibi marka değerini inanılmaz derecede arttırmıştır.

Los Angeles Lakers – 2,7 Milyar Dolar

Los Angeles Lakers – 2,7 Milyar Dolar

Magic Johnson, Shaquille O’Neal, Kobe Bryant gibi isimlerin efsaneleştiği ve şampiyonluklar yaşadığı kulüp, en zengin NBA takımları arasında zirveye oynamaktadır.

Real Madrid – 3,65 Milyar Dolar

Real Madrid - 3,65 Milyar Dolar

Efsane futbolcuların buluşma noktası… Yıllardır kaliteli oyunundan ödün vermeyen kulüp, geçtiğimiz yıllarda transferlere verdiği para ile gündemdeydi. Ancak Şampiyonlar Ligi Kupasını kaldırdıktan sonra, eleştiri oklarının hedefi olmaktan kurtuldular, diyebiliriz. Ayrıca, Real Madrid 2016 yılının en değerli kulüpleri arasındadır.

Keops Piramidi – 5 Milyar Dolar

Keops Piramidi - 5 Milyar Dolar

Kahire’de bulunan Gize şehrini çevreleyen “Gize Mezar Kenti”nde bulunan üç piramitten en büyük olanıdır.  Dünyanın yedi harikasından biri sayılan Keops Piramidi, dünyanın en değerli mezarları arasında da yer almaktadır.

Stonehenge İngiltere – 13 Milyar Dolar

Stonehenge İngiltere - 13 Milyar Dolar

Stonehenge, eski İngilizce’deki anlamı ile “asılı taşlar” olarak bilinmektedir. Bir zamanlar dinsel törenler için bile kullanılmıştır.

Yıllardır hayatımızın bir parçası olan WhatsApp, insanların ihtiyaçları doğrultusunda ilerdiği için teknoloji alanında yapılan en büyük satın alma rakamlarından bir tanesini gerçekleşmiştir. Şu an kullandığımızdan farklı, nasıl bir yenilik getirirler bilemiyorum ancak onun da şimdiye kadar yapılan yenilikler kadar iddialı olacağına eminim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum