Yatırım yapmaya başla!

Brezilya Maden Trajedisinin Ardından Vale SA İzinleri ve Alman TÜV SÜD Soruşturması

Brezilya'da madenci Vale SA izinlerine dair olumsuz haberler dikkat çekerken, gelişmenin ayrıntıları madencileri korkuttu.
Brezilya Maden Trajedisinin Ardından Vale SA İzinleri ve Alman TÜV SÜD Soruşturması

Vale SA’nın (VALE %3.98) güvenlik müfettişleri, madencinin yapısında güven krizi olarak Ocak ayındaki ölümcül baraj çöküşünün ardından derinleşen gündemde. Brezilya’daki 18 baraj gelişmesi dikkat çekiyor.

Vale SA Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Güneydoğu’daki Minas Gerais eyaletinde baraj operasyonlarını askıya aldığını ve yapılara yönelik istikrar sertifikası alamadığını duyurdu.

Madenci dış müfettişleri ayrıca, bu yapıların risk altında olduğunu düşündükten sonra Vale’nin tahliye ettiği bölgelerdeki sekiz baraj için güvenlik sertifikası vermeyi de reddetti. Brezilya düzenlemelerine göre, denetim şirketleri madenci yapılarının güvenlik sertifikalarını yenileme çalışmaları Pazar gününe kadar sürdü.

Tarihin En Trajik Maden Kazası

Tarihin En Kayıplı Maden KazasıGüvenlik denetçileri, 25 Ocak’ta Vale maden atık barajının yıkılmasıyla ilgili cezai soruşturma yürüten yetkililer tarafından inceleme altına alınmıştı. Yaklaşık 300 kişinin ölümüne sebep olan trajedi, 50 yıldan fazla bir süredir dünyanın en ölümcül madencilik felaketi olarak yerini almıştı.

Vale SA Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dış denetçilerinin 18 barajı imzalamayı reddettiğini, çünkü yapıları daha dengesiz hale geldikleri için analizlerinde daha muhafazakar modeller benimsemiş olduklarını ifade etti.

Denetçilerin ayrıca şirketin diğer maden yapılarının 80’ini onayladıklarını da bildirdi. (Şirket, 18 yapı için güvenlik sertifikası vermeyi reddeden denetim şirketlerini isimlendirmedi.)

Bu 18 yapıdan madenci, daha önce operasyonda olan 10 baraj ve dayktan kordon aldığını söyledi. Ancak bu yapıların, çevredeki bölgelerin tahliye edilmesini garanti altına almak için yeterince yüksek bir risk oluşturmadığını da belirtti.

Tahliye ve Yolsuzluk Bildirimi

Tahliye ve Yolsuzluk Bildirimleri Dikkat ÇekiciŞirket, 21 Mart’tan itibaren 900’den fazla kişiyi yüksek riskli barajlara yakın evlerinden tahliye ettiğini bildirdi. Yetkililer geçen hafta verdiği demeçte, olaydan dört ay önce Ocak ayında çöken barajı onaylayan Alman sertifika grubu TÜV SÜD, Brezilya’nın yolsuzlukla mücadele yasası uyarınca olası cezalarla karşı karşıya kaldığına değiniyor.

Şubat ayında yapılan bir araştırmada, TÜV SÜD çalışanları ve Vale’nin Brumadinho kasabasının eteklerinde barajda aylarca tehlikeli şartlar olduğunu bildiği tespit edildi. Soruşturma, TÜV SÜD çalışanları barajı güvenli olarak sertifikalandırarak, büyük bir müşteri olan Vale ile yapılan sözleşmeleri kaybetme endişesini dile getirdi.

Hukuk uzmanları, bu çalışanların felaketten dolayı cinayet suçlamasıyla karşı karşıya kalabileceğini vurguluyor. Vale başlangıçta, Fransız enerji devi Engie SA’nın bir yan kuruluşu olan Brezilya’nın Tractebel birimini, Eylül ayında Brumadinho barajının istikrarını kanıtlamak için almıştı.

Ancak Tractebel müfettişleri, barajı istikrar konusundaki endişelerinden dolayı onaylamayı reddettikten sonra mahkeme belgelerine göre bunun yerine TÜV SÜD’yi kiralamıştı.

Başlatılan Çalışma Korkuttu

Çalışmalar Diğer Şirketleri KorkuttuSavcılar, madencilerin Brezilya’da yaygın olması için denetçilerinin bu tür bir baskıdan şüphelendiklerinden, Vale ve rakiplerine ait diğer barajların istikrarından korktuklarını dile getiriyor.

Ülke genelinde 100’den fazla yüksek riskli madencilik barajı araştırılıyor; çalışmalar, geçim kaynakları için bu mayınlara bağımlı olan yerel topluluklar arasında paniğe neden oluyor. Ancak halk şimdi yaşamları için endişeleniyor.

Soruşturmayı koordine eden federal savcı José Adércio Leite Sampaio, “Barajların büyük çoğunluğunda istikrar sertifikası var, ancak herkes bu sertifikaların güvenilir olup olmadığını merak ediyor” dedi.

Temkinli Yaklaşım

Süreç Temkinli Bir YaklaşımdaVale SA, Pazartesi günü yapılan duyuruda, şirketin en son üretim rehberliğini etkilemediğini söyledi. Şirket geçen hafta, trajedinin bu yılki satış hacmini ciddi boyutta azaltabileceğini belirtti.

Federal Başsavcılık’tan Marcelo Kokke ise, Brezilya’nın madencilik endüstrisindeki şirketlerin Brumadinho felaketinin ardından hem toplumdan hem de devlet yetkililerinden daha temkinli oldukları yönünde fikirlerini paylaştı.

En Ucuz Yöntem

Önlemler En Ucuz Şekilde AlınmışRio de Janeiro merkezli madenci Pazartesi günü erken saatlerde, yapılarının 17’sinin onayını alamadığını, daha sonra 18’e yükseldiğini söyledi. Şirket barajlarının güvenliğini sağlamak için çalıştığını ve yetkililerle işbirliği yaptığını da ekledi. (TÜV SÜD, barajın yıkılması konusunda kendi soruşturmasını da yürüttüğünü duyurdu.)

Brumadinho barajının çöküşü, Vale SA’nın ortaklaşa sahip olduğu bir başka barajın 100 mil ötede çökerek 19 kişinin ölümüne yol açmasından üç yıl sonra gerçekleşmişti. Uzmanlara göre, her iki yapı da yukarı akış barajları olarak adlandırılıyordu. (Atıkları depolamak için en yaygın ve en ucuz yöntem ya da maden atığı ve başarısızlığa en açık yöntem.)

Özeleştiri Yarışı

Maden Şirketleri Kendilerine DöndüDünyanın dört bir yanındaki madencilik şirketleri, Brezilya’nın son trajedisinden sonra kendi ters yöndeki barajlarını gözden geçirmek için çalışmalar üzerine yoğunlaştı.

São Paulo’daki Mirae Asset aracılığından Pedro Galdi, “Tüm madencilik şirketleri harekete geçmek için yarışıyor.” dedi. Galdi ayrıca, şirketleri Latin Amerika ülkesindeki barajlarında daha fazla önlem almaya zorlamamak için Brezilya’daki gevşek yasaları da suçladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum