Yatırım yapmaya başla!

Brexit Süreci Türk Tekstil İhracatını %20 Azaltabilir

İngiltere Avrupa Birliği’nden çıkar ve Gümrük Birliği’nde kalmazsa, ek gümrük vergisi sebebiyle Türk hazır giyim ve konfeksiyon ihracatında %15-20 arasında daralma olması bekleniyor.
Brexit Süreci Türk Tekstil İhracatını %20 Azaltabilir

Uzmanlar bir türlü nihayete eremeyen Brexit’in öncelikle en büyük zararı İngiltere’ye vereceğini belirtiyor. Avrupa Birliği’nin daha az zarar görmesi beklenirken, Türkiye de bu durumdan nasibini alacak. Türkiye’nin hazır giyim be konfeksiyon alanındaki en büyük üçüncü pazarı olan İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması halinde Türk tekstil sektörünün %15-20 arasında daralması bekleniyor.

Brexit süreci tamamlanırsa, Türk hazır giyim sektörünün İngiltere’ye yönelik 2 milyar dolarlık ihracatı risk altında olacak.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, İngiltere’nin Gümrük Birliği’nden çıkması durumunda Türkiye’nin ihraç edeceği hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinde %12 vergi uygulanacağını söyledi.

Fiyat artışı nedeniyle ihracatta %15-20 arasında bir daralma olabileceğini, bu durumun önüne geçebilmek için İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması (STA) yapılması gerektiğini vurguladı. Gültepe, İngiltere ile ticaretimizi gümrük vergisi ödemeden yaptığımızı, AB’den çıkarken Gümrük Birliği’nde kalmasını umut ettiklerini sözlerine ekledi.

Mustafa Gültepe, 29 Mart 2019 tarihinden önce serbest ticaret anlaşmasının yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Eğer bir anlaşma yapılmadan İngiltere, AB’den ayrılır ve Gümrük Birliği’nden çıkarsa, o zaman sıfır gümrük vergisi ile ihracat yapma şansı kalmayacak. Gültepe herhangi bir anlaşma yapılmaması durumunda İngiltere’deki alıcıların Türkiye’den ithalat yaparken %12 ek vergi ödemek zorunda kalacağını, bu oranın ise hazır giyim sektörü için oldukça fazla olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde avantajını kaybedeceğini ve 2 milyar dolar olan ihracat hacminin azalacağını belirtti.

Türkiye, Almanya ve İspanya’nın ardından İngiltere’nin en büyük üçüncü hazır giyim ithalatçısı konumunda.

İngiltere’de Brexit belirsizliği devam ederken, sektör temsilcileri duydukları kaygıları dile getirerek, alınabilecek önlemleri değerlendiriyor. Mustafa Gültepe, sektörün temel hammaddelerinden biri olan ithal ipliğe getirilen ek gümrük vergisinin maliyet artışına yol açtığını, bu konuda da ihracatçıların zorlanacağını dile getirdi. Bazı pamuk ve sentetik ipliklerde geçen yıl %5-8 arasında gümrük vergisi getirildiğini söyleyen Gültepe, yurt dışından tedarik edilen iplik için uygulanan bu yöntemin, ithalatın azaldığı dönemde uygulanmasını anlamlandıramadıklarını anlattı.

Son altı ayda iplik ithalatında %25-30 arasında düşüş olduğunu, sektörün rekabet gücünün zayıflatılmasının yerinde olmayan bir adım olduğunu yorumladı. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından yapılan değerlendirmede ise iplikte 400 bin ton atıl kapasite olduğu, pamuk ve suni sentetik iplikte ek gümrük vergisi getirilmesinin atıl kapasitesinin yarısının çalıştırılabileceği anlamına geldiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum