Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit ile ABD-Çin Gündeminde Pariteler, Yükselen Petrol ve Yatay Altına Bakış!

Dünya genelindeki finansalları etkileyen politik gelişmelerdeki hareketliliğin paritelere, petrol ve altına yansıması; şekillenen grafiklerin teknik olarak değerlendirilmesi.
Brexit ile ABD-Çin Gündeminde Pariteler, Yükselen Petrol ve Yatay Altına Bakış!
Son Güncelleme: 
Yorum

25 Şubat, 1 Mart haftasına geçen haftadan baktığımızda ABD Çin müzakereleri vardı. Mart ayının başında sona eren, 3 aylık ateşkesin ardından 2 Mart itibarıyla 200 milyar dolara tekabül eden Çin malına ithalatta %10 ek uygulanan vergi, %25’e çıkarılacaktı. Müzakerelerden olumlu sonuç bekleyen yatırımcı, küresel endekslerde değerlenme reaksiyonu ile fiyatlamasını gerçekleştirmişti.

Hafta Donald Trump’ın ABD Çin ateşkes süresinin uzatılmasına dair tweetinden gelen iyimserlik ile başlamış, Asya finansalları önderliğinde ABD ile devam eden ve küresel değer kazanımına dönüşen bir tablo çizilmişti. 

Son günlerde ise Başkan’ın gündeme dair çelişkili mesajları, yükselişin süreceğini bekleyen yatırımcıyı üzerken; kırılma bekleyen yatırımcıyı haklı çıkaracak endeks hareketlerine yol açtı. Asya’da temkinli değerlenme devam etse de, ABD ve Avrupa geri çekilme gösterdi. Dar boğazlı bir tabloda, yön belirlenmesi gelebilecek herhangi bir açıklamayı beklerken, Trump Xi görüşmesi de yakından takip edilecek bir gelişme.

Brexit Işığında İngiliz Varlıkları ve GBP/USD

Brexit tarafında Theresa May’in adımı, iktidar millet vekillerinin ana muhalefet tarafı (İşçi Partisi) bakışına kayma ihtimallerini azalttı. Aynı zamanda ticari anlaşmasız bölgeden ayrılığa karşı olan kamuoyu ve iş dünyasının da memnun olduğu, 29 Mart bölgeden ayrılık sürecinin uzatılması gündemi İngiliz para birimi Sterlin’i ABD doları karşısında değerlendirdi. 

Diğer tarafta Sayın Donald Trump’ın çelişen ifadeleri ile satış baskısına giren küresel piyasalara paralel hareket sergileyen FTSE 100 endeksi bu olumlu gelişmeyi fiyatlayamadı. Sabah işlemlerinde %0.05 kayıp veren endeks, ilerleyen saatlerde kaybını artırarak %0.68 seviyesine yükselmişti; an itibarıyla %0.77 kayba ulaşan FTSE 100 7.096 seviyesinde hareket ediyor. 7.000 seviyesinin kırılması İngiliz varlıkları üzerindeki baskıyı artırabilir.

GBP/USD paritesi 2018 yılı Nisan ayında yıllık zirvesini yapmıştı. Paritenin o günlerde kaydettiği 1,4241 seviyesinden bu yana düşüş serisini sürdüren grafikler, aynı yılın Aralık ayında düşüşü durdurup primlenmeye başlamıştı. Yukarı yöndeki hareket ise 1,2584 seviyesinden başlamıştı. 1,3203 noktasına kadar değerlenme hareketi 10 Şubat’ta 1,2891 seviyesine kadar gerilemiş ve bu bölgeden tekrar yukarı hareket etmişti. An itibarıyla (günlük baz) %0.51 değerlenen GBP/USD 1,3316 fiyatından işleme girmekte. 17 günlük yükseliş serisindeki paritenin 1,3400 seviyesinde olası bir psikolojik sınır görülebileceği gibi, ilk direnç 1,13350 olarak gözlenebilir.

Güvenilir Arzlar ile Petrolde ABD-Çin ve Brexit Reaksiyonu

Japon yeni %0.20 kazanım ile 110,40 seviyesindeki işlemlerinde G10 para cinseleri içerisinde en fazla kazanım gösteren para olmuştu. Günlük hareket marjlarını 110,36 ile 110,62 noktaları arasında kaydeden Yen, anlık verisinde %0.10 kayıp ile 110,46’dan işleme girmekte. Geri çekilmesini derinleştirme senaryosunda USD/JPY paritesi 110,00 psikolojik sınırını test edebilir. Ayrıca bu nokta önem arz eden bir destek olarak da görülebilir. Yukarı taraftaki ivmelenmede ise 111,01 noktasında karşımıza çıkan 200 günlük hareketli ortalama olası direnç niteliği taşıyabilir.

Değerli metal altın, 6 Şubat 1.306 $ civarındaki fiyatlamasının ardından yükseliş trendi çizmişti. 20 Şubat gününde 1.340,70 $’a yükselen ons altında hafif geri çekilmenin ardından, 1.328 $ üzerinden işlemler gerçekleşmekte. Politik gelişmelerin yansıma gösterdiği altında geri çekilmenin sürmesi halinde 1.321 ve 1.317 seviyelerinde gözlenebilecek destek bölgeleri olacağı gibi yukarı yönlü harekette 1.331 noktası yakın bir dinç olabilir. Son olarak XAU/USD’de güncel hareket ile gelinen nokta, 1.328’deki 100 günlük hareketli ortalamaya yakın ve bu seyir yükselişe daha yakın bir duruş öne sürüyor.

Petrol geçtiğimiz hafta küresel ekonomideki olumsuzluğun bir nebze azalmasına paralel değerlenme göstermişti. Ekonomik daralma ile petrol talebine düşecek olası talep ile geri çekilmenin ardından iyileşme sinyallerini fiyatlayan ham petrol geçen hafta primiyle öne çıkmıştı. Petrol arzında önemli bir kanat olan Suudi Arabistan’ın öngörülenden daha fazla arz kısıntısına gitmesi de bu yükselişi desteklemişti. Donald Trump’ın 25 Şubat Pazartesi OPEC hamlelerinin petrol fiyatlarını fazla yükselttiğine dair yaptığı açıklaması emtiada değer kaybına neden olmuştu. An itibarıyla Brent Petrol varil başına %1.26 primlenme ile 66,03’ten işlem alırken, Mayıs vade Brent Petrol (LCOK9) %1.42 kazanım ile 66,26’da ve Nisan vade West Texas Intermediate (CLJ9) %1.86 prim ile 56,53 $’da gözlenmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu