Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BP Üçüncü Çeyrekte Güçlü Petrol Fiyatlarıyla İki Kattan Fazla Kar Sağladı

BP bu yılın üçüncü çeyreğindeki net karıyla analist beklentilerinin üzerine çıkarken, bilançosu göz doldurdu. Detaylar haberimizde;
BP Üçüncü Çeyrekte Güçlü Petrol Fiyatlarıyla İki Kattan Fazla Kar Sağladı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz petrol devinin, 30 Eylül’de sona eren 3 aylık dönemindeki düzeltilmiş net karı 3.84 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek tüm analist beklentilerini aştı. Şirketin üçüncü çeyrekteki faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş karı da 6.72 milyar dolar ile 5.46 milyar dolarlık beklentinin üzerinde gerçekleşti.

Vergi sonrası Meksika Körfezi sızıntısına ilişkin ödeme 500 milyon dolar olarak belirtilirken söz konusu dönemde hisse başına kar payı geçen yılın üçüncü çeyreğine kıyasla yüzde 2.5 artış gösterdi. BP de üçüncü çeyrek açıklamasında şirket karının iki kattan fazla arttığını, daha güçlü petrol fiyatları arasında analist beklentilerini aşmayı başardığını vurguladı.

BP Mali İşler Müdürü (CFO) Brian Gilvary de bugün verdiği demeçte, sonuçlardan memnun olduklarını dile getirdi.

BP Mali İşler Müdürü (CFO) Brian Gilvary 3. Çeyrek Bilançosu Sonuçta geçen yılın üçüncü çeyreğindeki net kar 1.865 milyar dolarken bu yıl rakam 3.8 milyar dolara ulaştı. İlgili haberde BP’nin bu yıl başında BHP Billiton’un ABD’deki petrol ve gaz birimini 10.5 milyar dolara satın almak için anlaştığı hatırlatıldı. O dönem BP, satın almanın ABD’deki işini artırmasına izin vereceğini ve hisse başına kazanç ile nakit miktarını artıracağını iddia etmişti.

Öte yandan, yılın ilk dokuz ayında petrol ve gaz üretiminin ilk kez günlük 2.5 milyon petrole eşdeğer seviyeye ulaştığı ve daha da artırmak için konumlandırıldığı aktarıldı.

İlk Dokuz Ayında Üretim BPİşte bu noktada, söz konusu üretim seviyesinin BP’nin BHP’nin ABD’deki kayaç petrolü ve gazı işini satın almasından kaynaklandığı anlatıldı. BP CEO’su Bob Dudley’de yaptığı açıklamada; “sağlam ve güvenilir operasyonlara odaklanmamız ile stratejimizi yerine getirmemiz, güçlü kazançları ve artan nakit akışını harekete geçirmektedir” ifadelerini kullandı. İlaveten, bu ilerlemenin hissedarlar için dağılımları artırmaya olan taahhütlerini desteklediğini bildirdi. BP’nin hisseleri bugün yüzde 4 civarında yükseliş gösterdi.

Edward Jones analisti Brian Youngberg de bugünkü notunda; mevcut dönemin BP için güçlü bir çeyrek olduğuna dikkat çekti.

BP Üçüncü Çeyrek Analist YorumlarıVe; “operasyonel olarak iyileşirken güvenilir üretim büyümesi, agresif maliyet kesintileri ve finansal disipline doğru yönde ilerlemesiyle BP için güçlü bir başka çeyrek olduğuna inanıyoruz” sözleriyle görüş bildirdi.

İlaveten, BP’nin uzun vadeli görünümünü Avrupa’daki akranlarından daha az çekici gördüklerinin üzerini çizerek “TUT” önerilerini yenilediklerini söyledi. Tüm bunların yanında BP CFO’su Gilvary, petrol fiyatlarının biraz zayıflayabileceğini fakat kısa ya da orta vadede 70 doların üzerinde kalmaya devam edeceğini öngördü.

Ancak ABD’nin İran yaptırımlarıyla ilgili enerji piyasası endişelerini paylaşıp paylaşmadığı yönündeki sorulara, bu önlemlerin yürürlüğe girmesinin ardından fiyatların dalgalanabileceğini dile getirerek yanıt verdi. Ve petrol fiyatlarının ilerideki jeopolitik belirsizliklere bağlı olarak 5 – 10 dolar eksi ya da artı yönde hareket edebileceğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu