Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bor Madeni Eklenmesiyle Et ve Süt Ürünlerinin Raf Ömrü %20 Oranında Uzatıldı

Yapılan bilimsel bir araştırma et ve süt ürünlerine bor madeni ekleyerek maksimum fayda sağlanabileceğini, aynı zamanda bu ürünlerin raf ömrünün uzatılabileceğini ortaya koydu.
Bor Madeni Eklenmesiyle Et ve Süt Ürünlerinin Raf Ömrü %20 Oranında Uzatıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Afyon Kocatepe Üniversitesi akademisyenlerinin 2014 yılında başlattıkları çalışma başarılı bir şekilde sonuçlandırıldı. Et ve süt ürünlerine bor eklenerek yapılan çalışmalar neticesinde, ürün kaynaklı minerallerin insan vücudundaki faydalarının artırılmasının yanında, bu ürünlerin raf ömürleri de uzatıldı. 5 yıldır devam eden bilimsel çalışmanın neticesinde patent alındığı da bildirildi.

Söz konusu çalışma et ve süt ürünlerine bor madeni eklenip, hayvanlar üzerinde uzun bir araştırmayı içeriyor.

Et Sut Urunleri Raf OmruAfyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Mustafa Kabu ile Doç.Dr. Recep Kara beş yıldır yaptıkları çalışmanın detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Bor bileşiklerinin tıpkı kalsiyum ve magnezyum gibi tuz halinde bulunduğunu söyleyen Mustafa Kabu, özellikle karaciğer yağlanmasının giderilmesi konusunda olumlu etkileri gözlemlediklerini ve bu bilgiye yönelik birçok makale yayınladıklarını anlattı.

Çalışma kapsamında kendisinin hangi bor madeninin kullanılabileceği ve kalsiyum açısından metabolizmaya etkileri kısmına ağırlık verdiğini açıkladı.

Uygun bor madeninin kullanılması halinde gıdaların raf ömrünün %20 oranında uzatıldığı tespit edildi.

Uygun Bor KullanimiBor madeninin insan metabolizmasında çok önemli bir yeri olduğunu ifade eden Kabu, özellikle kanser hastalığında olumlu etkilerinin ortaya konduğunu açıkladı. “Yine, bor katkılı et ve süt ürünleri gibi gıda maddelerinin tüketilmesi halinde kanser başta olmak üzere, kalsiyum ile ilgili hastalıkları engelleyebileceğimizi düşünüyoruz.” diyen Kabu, yoğurt ve kaymak gibi ürünlerde başarı sağladıklarını, çalışmanın daha ileri aşamalarının halen devam ettiğini aktardı.

Doç. Dr. Recep Kara, borun organizmalar için önemine değinerek, dışarında alınması gereken bir mineral olduğunu söyledi.

Bor FaydalariSebze, kurutulmuş meyve ve kuru yemişlerin önemli oranda bor içerdiğini dile getiren Kara, et ve süt ürünlerinin bu açıdan yetersiz olduğunu anlattı. Bunlara bor eklenmesiyle ürünlerin zenginleştirilmesinin ve raf ömrünün uzatılmasının sağlandığını belirtti. 200’den fazla bor çeşidi olduğunu, gıdaların faydasının artması ve raf ömrünün uzatılması için en kritik noktanın doğru bor seçimi olduğunu sözlerine ekledi.

Bunu yaparken gıdanın karakteristik özelliğinin bozulmaması gerektiğini, et, süt, yoğurt, kaymak, peynir ve ayran gibi ürünlere ekleyerek en üst düzeyde fayda sağlanmasının amaçlandığını söyledi. Doç. Dr. Recep Kara, sözlerini borun doğrudan ve saf halde tüketilmesinin mümkün olmadığını belirterek noktalandırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu