Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boeing’in Geliri 3Ç20’de Covid-19 Pandemisi Etkisiyle %29 Azaldı

Coronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında hava yolu taşımacılığı gelirken, dünyanın en büyük üreticilerinden olan Boeing’in gelirinde de düşüş oldu.
Boeing’in Geliri 3Ç20’de Covid-19 Pandemisi Etkisiyle %29 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde 44 milyondan fazla kişiye bulaşan coronavirüs, giderek tırmanan bir pandemi olarak hayatımızı etkilemeye devam ediyor. İlk olarak 2019’un Aralık ayında tanıştığımız virüsün yayılmasını durdurmak için hükümetler öncelikle ülke giriş-çıkışlarını durdurarak, seyahat yasağı getirmişti.

Bu durum en çok turizm ve hava yolu taşımacılığı sektörünü etkiledi. Birçok dünya devi şirket ayakta kalmakta zorlanırken, daha küçük olanlar çoktan iflasını duyurdu bile. Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak üreticilerinden olan Boeing de pandeminin etkisini hissetmeye devam edenlerden oldu.

2020’nin üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıklayan Boeing, Covid-19 salgınından önemli ölçüde etkilenmeye devam ettiklerini bildirdi.
Boeing Üçüncü Çeyrek Sonuçları
Kaynak: Boeing Company

28 Ekim Çarşamba günü açıklanan verilere göre, üçüncü çeyrekte şirketin toplam geliri 14 milyar 139 milyon dolar oldu. Geçen yılın aynı döneminde 19,9 milyar dolar gelir elde edilmişti. 2019’un ilk dokuz ayında 58,6 milyar dolar olan şirket geliri, 2020 aynı dönemde 42,8 milyar dolara geriledi.

İşletme nakit akışının 4,8 milyar dolar olduğu dönemde Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri kapsamında (GAAP) hisse başına zarar 0,79 dolar, GAAP dışı zarar 1,39 dolar olarak gerçekleşti.

Boeing Başkanı, yaşanan salgının geçen çeyrekte de işlerini baskıladığını söyledi. Ancak likiditelerini kontrollü bir şekilde yöneterek, daha dayanıklı ve sürdürülebilir bir geçekliğe uyum sağlamaya çalıştıklarını dile getirdi.

Boeing Co. (BA) hisseleri açılış öncesi piyasalarda düşerken, seansın başlamasıyla birlikte kayıplarını genişletti.
Boeing Co. Hisseleri
Kaynak: Yahoo Finance

Sene başından bu yana %52 oranında gerileyen Boeing hisseleri TSİ 17:00’de %2,71 ekside 151,24 dolardan işlem görüyor. Salgı günü 155,24 seviyesinden kapanan hisse fiyatı, piyasa beklentisini karşılamayan çeyreklik mali sonuçların ardından yeni güne 152,92’den başladı.

Belirgin bir düşüş göstererek 150 dolar sınırına kadar geriledi. Boeing İcra Kurulu Başkanı Dave Calhoun, pandeminin olumsuz etkisine değinerek, uzay ve savunma programları ile bir miktar istikrar sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Toplumun ve çalışanların sağlığına odaklı işler yaptıklarını ifade eden Calhoun, bu zorlu süreçte ekiplerinin gösterdiği özveri ve bağlılık için de gurur duyduğunu sözlerine ekledi. Pandeminin kısa vadede etkisinin kendilerini zorlasa da, uzun vadede şirketin geleceğine güvendiklerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu