Yatırım yapmaya başla!

Boeing 737-8 Max’a Dair Yetersiz Tasarım Gündemi ve Güçlü Üründe Yaşanan Kriz!

Boeing'in şirketin gücünü sürdürecek ürünü olan 737-8 Max'e dair yetersiz taslak çalışmaları gündemi ve gelişmeye dair ayrıntılara bakış.
Boeing 737-8 Max’a Dair Yetersiz Tasarım Gündemi ve Güçlü Üründe Yaşanan Kriz!

Boeing Co. (BA +%1.03), önemli 737 8 Max jet uçağının hızlı ve pürüzsüz olması için yeniden tasarlanmasına ihtiyaç duydu. Bu nedenle düzenleyici incelemeyi azaltan ve pilotlar için mümkün olduğunca az yeni eğitim talep ederek en büyük müşterisini ağırlayacak bir yol izledi. Birçok pilot, Boeing’in 737 MAX’e yönelik seçimlerinin onları, bir ölümcül çarpışmaya neden olan ve 346 kişinin yaşadığı felaketlerin muhtemel bir rolü için inceleme altında olan yeni bir özellik hakkında karanlıkta bıraktığına inanıyor.

2017 yılında hizmete giren 737 MAX’ı uçuran pilotlar, yeni bir durak önleme sistemi hakkında bir eğitim almamış, bu konuda pilotlara ve endüstri yetkililerine göre el kitaplarında neredeyse hiç bahsetmiyordu. Çoğu, sistemi tetiklemek için kullanılan bir sensör arızalandığında görünür bir kokpit uyarısı almaz ve Ekim ayında Lion Air Flight 610’u düşürdüğüne inanılan sorun türlerini çoğaltabilecek simülatörlere erişememekteydi.

İkinci çarpışmanın ardından bu ay Etiyopya’da Boeing’in, uçağı piyasaya sürmek için acele ettiğinin, tasarım ve mühendisliğe, özellikle de sözde otomatik durma önleme sistemine çok fazla güvendiğini gösteren bir tablo ortaya çıkıyor. Güvenlik uzmanları, endüstri yetkilileri, eski Boeing çalışanları ve eski düzenleyicilerle yapılan görüşmelere göre uçağı daha güvenli hale getirmek adına yapılan bir çalışmaya fazla güven olumsuzluk getirdi.

Fazla Güven Felaket Getirdi

Boeing’in yeniden tasarımı ele alması ve neyin yanlış gittiği hakkında birçok soru akıllarda yer ediyor. Adalet Bakanlığı ve diğer federal kuruluşlar, Boeing’in uçağı uçurmak için güvenli olarak sertifikalandırılması adına eksik veya yanıltıcı bilgi sağlayıp sağlamadığını araştırıyor.

Yetkililer her iki kaza arasında da benzerlikler olduğunu belirtse de, Etiyopyalı araştırmacılar henüz ön bulgularını detaylandırmadı. Etiyopya Hava Yolları Genel Müdürü, MCAS adlı durak önleme sisteminin bir rol oynadığını söyledi. Hem Boeing hem de Federal Havacılık İdaresinin kararlarına bakarak bir dizi kongre Çarşamba günü başladı.

Boeing, uçuş kontrol sistemini elden geçireceğini ve standart bir özellik olan isteğe bağlı güvenlik uyarıları yapacağını söyledi. Düzeltme, 7 Şubat’tan bu yana uçuş denemelerinden geçiyor. (Boeing’in, Etiyopya uçağının düşmesinden önce açıklaması.)

Çalışmada Yetersizlik!

Bir Boeing yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yazılım değişikliğinin orijinal MCAS tasarımının yetersiz olduğu anlamına gelmediğini, ancak şirketin “daha ​​sağlam hale getirmenin bir yolunu bulduğu” anlamına geldiğini ifade etmişti. Ayrıca Boeing’in diğer MAX uçuş kontrol sistemleri hakkında incelemelerde bulunduğu ancak potansiyel problemlerin tam olarak çözüme kavuşmadığı dikkat çekmişti.

Boeing’in havada bulunan bazı 737 MAX modellerinin mevcut tüm güvenlik özelliklerinin bulunmadığının farkında olduğuna dair göstergelerin olduğu söyleniyor. İlk kazadan yaklaşık bir ay sonra 27 Kasım’da Boeing yöneticisi Mike Sinnett, American Airlines’ın pilot sendikasına pilotlarının Lion Air uçuşunu mahvedecek türden sorunları bir araya getirmeyeceğini söylemişti. Bunun nedeni, Amerikalıların onları probleme uyaracak olan ek bir kokpit uyarı ışığı alması olarak değerlendirildi.

Boeing Tarafı Açıklamalar

Boeing sözcüsü, şirketin yeni durak önleme sisteminin tasarlanmasında ve sertifikalandırılmasında kurulmuş ve kabul edilen varsayımları ve süreçleri takip ettiğini söyledi ve pilotların daha önce eğitim almış olduğu prosedürleri takip ederek bir pilotun hatalı sistem girişini engelleyebileceğini belirlediğini ekledi.

Boeing, FAA’nın uçağın sertifikasyonu sırasında sistemin nihai tasarımını düşündüğünü ve tüm yasal gereklilikleri karşıladığı sonucuna vardığını açıklamıştı. Üst düzey bir yetkili şirketin, ortalama pilotu çok fazla bilgi ile (ve ihtiyaç duyduğu veya gerçekçi bir şekilde sindirebileceğinden önemli ölçüde daha fazla teknik veri ile) yetmeyeceğini düşündüğü sistem hakkındaki ayrıntıları ifşa etmeye karar verdiğini belirtti.

737 Max Şirketin Sürdürülebilir Gücü Konumundaydı!

Boeing’in yıllar içindeki en büyük krizi! 737 yıllardır Boeing’in ticaretinin merkezi konumunda ve MAX de bunu sürdürmeyi hedefliyordu. Şimdi 737 MAX filosunun tamamı topraklandı. Sektör yöneticileri ve eski düzenleyiciler, şirketin havayolları, pilotlar ve yabancı düzenleyiciler arasındaki güveni yeniden kazanmasının yıllar alabileceğini söylüyor. Serpinti, FAA’nın hava seyahatleri için artan küresel talebi karşılamak adına havayolları için gerekli olan yeni uçakların geliştirilmesini ve onaylanmasını izlemesini etkileyebilir.

Boeing, müşterilere rakipleri olan Airbus SE’ye pazar payını kaybetmemek için müşterilere yakıt tasarruflu bir seçenek sunma konusunda MAX’e ihtiyaç duyuyordu. Yönetim kurulunun Airbus’tan uçak satın alma noktasında bulunan American Airlines’a teklif etmeden önce tasarımı onaylamasını bile beklemedi. Boeing’in kurulu, MAX’e resmi olarak imza atmadı.

Boeing, “Tasarım, geliştirme ve sertifikalandırma önceki yeni ve türev uçak tasarımlarına yaklaşımımızla tutarlıydı.” açıklamasını da vurguladı. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum