Yatırım yapmaya başla!

Bilkont Dış Ticaret ve Tekstil İSO İkinci 500 Listesinin Zirvesinde

Bilkont Dış Ticaret ve Tekstil, 413,7 milyon TL net satış geliriyle, 2018 yılında Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinin birinciliğine yerleşti.
Bilkont Dış Ticaret ve Tekstil İSO İkinci 500 Listesinin Zirvesinde

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu – 2018 listesini yayımladı. Buna göre Bilkont Dış Ticaret ve Tekstil Sanayi A.Ş. 413,7 milyon TL net satış geliriyle listenin birinci sırasında yer aldı. Onun hemen ardında ise 412,4 milyon TL net satış geliriyle ORMA Orman Mahsulleri İntegre San. ve Tic. A.Ş., 411,6 milyon TL ile Erişler Yem San. ve Tic. A.Ş. yer aldı.

2018 yılında, İSO İkinci 500 listesinde yer alan şirketler, net satışlarını bir önceki yıla kıyasla %27,8 oranında artırdı.

Net Satış GelirleriBu artışla birlikte şirketlerin toplam net satış gelirleri 107,6 milyar liradan, 137,5 milyar liraya yükseldi. Listenin zirvesinde 413.697.419 TL net satış geliriyle Bilkont Dış Ticaret ve Tekstil Sanayi A.Ş. bulundu. Listeye girmeye hak kazanan şirketlerin, 2017 yılında 145,2 – 309,4 milyon lira arasında net satış yapması şartı arandı.

Buna göre listeye 97 yeni şirket girebildi. İkinci en büyük listesine bu kadar fazla yeni kuruluşun girmesinde en büyük etken ihracat yapan firma sayısındaki artış oldu. Söz konusu çalışmaya 1997 yılında başlanmıştı. O yıl 407 firma ihracat yaparken, 2018 yılında bu sayı 451’e yükseldi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, ikinci 500 listesinde yer alan şirketlerin, küresel yavaşlamayı daha net bir şekilde hissettiğini söyledi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal BahçıvanSöz konusu şirketlerin çoğunlukla KOBİ tarzındaki kuruluşların performansını ortaya koyduğunu belirten Bahçıvan, bu nedenle oldukça önemli bir kaynak olduğunu ifade etti. Bu sayede KOBİ tarzındaki firmaların performansını her yıl düzenli bir şekilde izleyebildiklerini aktardı.

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinin zirvesinde 79 milyar liralık net satış geliriyle Tüpraş yer alıyordu. Bahçıvan, ikinci 500 listesindeki gelişmelerin de İSO 500’e paralel sonuçlar otaya koyduğunu, en önemli farkın borçlanma kısmında görüldüğünü anlattı.

Bu şirketlerin uzun vadeli borçlarında azalma olmasına rağmen kısa vadelilerde artış olduğunu, bunun sebeplerinin ise şirketlerin borçlanma kabiliyetinin azalması ve kaynakların bir önceki yıla göre daralması olduğunu söyledi.

Listede yer alan şirketler 2018 yılında, net satışlara oranla faaliyet karını 1,8 puan artırdı.

Temel GöstergelerKur ve faizler sebebiyle finansman giderlerinin arttığını ve bunun da karlılığı etkilediğini söyleyen Erdal Bahçıvan, tüm bu olumsuzluklara rağmen faaliyet karlılığında %52,6 seviyesine yükseldiğini anlattı. Bu oran 2017 yılında %42,8 seviyesinde gerçekleşmişti.

Firmaların AR-GE tarafında olumlu gelişmeler gerçekleşmesine rağmen bunun yeterli ölçüde olmadığını, mali açıdan zorluk yaşanan son dönemde bunun da normal karşılanması gerektiğini sözlerine ekledi. Sonuçların geneline bakıldığında, sanayicilerin en zor koşullarda bile ülkemize olan sorumluluklarını yerine getirmek için büyük çaba sarf ettiklerinin görüldüğünü anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum