Yatırım yapmaya başla!

Beyaz Eşya Satışları Yılın İlk Yarısında ÖTV’nin Kaldırılmasına Rağmen %9 Azaldı

Beyaz eşya satışları Ocak-Haziran arasında yüzde 9 daralırken, 30 Haziran itibarıyla ÖTV muafiyetinin kaldırılmasının satışları daha da azaltacağı belirtildi.
Beyaz Eşya Satışları Yılın İlk Yarısında ÖTV’nin Kaldırılmasına Rağmen %9 Azaldı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nden (TÜRKBESD) elde edilen verilere göre, Ocak-Haziran aylarını kapsayan yılın ilk yarısında, yurt içi pazarında beyaz eşya satışlarında yüzde 9 oranında daralma oldu. Üstelik bu düşüş ÖTV’nin kaldırılmasına rağmen gerçekleşirken, sektör temsilcileri vergilerin yeniden getirilmesiyle, yılın ikinci yarısında düşüşün daha sert olacağını öngörüyor.

Döviz kurlarındaki artış maliyet giderlerini artırırken, bu artışın fiyatlara yansıtılmaması beyaz eşya sektörünü zorluyor.

Beyaz Eşya MaliyetYılın ilk altı ayında, 6 ana ürünü içeren beyaz eşya satış adedi 3,5 milyon oldu. Sadece Haziran ayında 712,827 adet ürün satıldı. TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, söz konusu artışta ÖTV muafiyetinin kaldırılmasından hemen önce gerçekleşen talebin etkisi olduğunu söyledi. Yılın ilk yarısında ÖTV’den muaf tutulmasına rağmen satışlar %9 daraldı.

Sektör temsilcileri daha önce gündeme getirdikleri ÖTV’nin kalıcı olarak kaldırılması talebini yinelerken, söz konusu muafiyetin getirdiği desteğin sonlandırılması ile yılın ikinci yarısında satışların %15 azalacağı tahmin ediliyor. ÖTV muafiyeti 30 Haziran 2019 itibarıyla kaldırıldı.

Beyaz eşyanın temel ihtiyaç olduğu, ÖTV’nin kalıcı olarak kaldırılması için ilgili mercilerle görüşüleceği bildirildi.

Beyaz Eşyada ÖTVBeyaz eşyanın bir lüks olmadığını söyleyen Dinçer, ÖTV’nin kaldırılmasının çok önemli bir destek olduğunu, tamamen kaldırılması için de hükümet ile görüşme içerisinde olduklarını açıkladı. Devletin bazı sıkıntıları olduğunu göz önünde bulundurduklarını, fakat daha fazla satış yapılmasının KDV anlamında önemli katkı sağlayacağını dile getirdi.

Dövizdeki artışa bağlı olarak maliyetlerde %45-50’ye varan artış olduğunu dile getirdi. Ürün fiyatlarının; döviz, enerji, hammadde fiyatlarındaki artışa bağlı olarak arttığını, ekonomideki gelişmelere ve daralmaya bağlı olarak bunu iç piyasa pazarına yansıtamadıklarını sözlerine ekledi.

İç piyasadaki daralmaya rağmen sektör ihracat sayesinde canlılığını koruyabiliyor.

Beyaz Eşya İhracatÜretimin yüzde 75’inin ihraç edildiğini söyleyen Dinçer, yılın ilk yarısında 10,1 milyon adet ürünün dış pazara satıldığını bildirdi. Bir önceki yıla kıyasla %1’lik bir artış olurken, ihracat ve iç satış ile birlikte toplam satışın 13,6 milyon adet olduğunu aktardı. Toplam ihracatın büyük bölümünün Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığını, o bölgede ekonominin yavaşlamasının ihracatı da etkilediğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum