Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beceri Geliştirmeye Yatırım Küresel GSYİH’yi 6,5 Trilyon Dolar Artırabilir

Yeni bir WEF raporuna göre beceri geliştirmeye yatırım küresel GSYİH'yi 2030 yılına kadar 6,5 trilyon ABD doları artırma potansiyeline sahip.
Beceri Geliştirmeye Yatırım Küresel GSYİH’yi 6,5 Trilyon Dolar Artırabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir WEF raporuna göre, beceri geliştirmeye yapılan yatırım, yalnızca Hindistan’da 570 milyar dolar (40 trilyon rupinin üzerinde) dahil olmak üzere 2030 yılına kadar küresel GSYİH’yi 6,5 trilyon dolar artırabilir.

Bugün devam eden online Davos Zirvesi sırasında yayımlanan çalışma aynı zamanda işçilerin vasıflandırılmasına ve yeniden vasıflandırılmasına yönelik hızlandırılmış yatırımın, 2030’a kadar 5,3 milyon yeni iş yaratabileceğini söyledi. Ayrıca dünya çapında daha kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomilerin geliştirilmesine yardım edeceğini de bildirdi.

PwC ile birlikte hazırlanan rapor, hızlandırılmış beceri geliştirmenin, küresel üretkenliği 2030’a kadar ortalama yüzde 3 artırabileceğini savundu.
Beceri Geliştirme Yatırım Küresel GSYİH 6,5 Trilyon Dolar Artırabilir
Kaynak: WEF

Ek GSYİH potansiyelinin, neredeyse 2 trilyon ABD doları ile Çin‘de en yüksek seviyede olduğu ve bunu 1 trilyon dolar ile ABD’nin takip ettiği aktarıldı. Ardından sırasıyla İspanya, İngiltere, Japonya, Avustralya, Fransa, Kanada, Benelüks, Güney Afrika, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri geldi.

PwC Küresel Başkanı Bob Moritz; “COVID-19’dan önce bile, otomasyonun ve dijitalleşmenin yükselişi küresel iş piyasalarını dönüştürüyordu ve bu da büyük ölçekli beceri geliştirme ve yeniden beceri kazandırma için çok acil bir ihtiyaç doğuruyordu. Şimdi, bu ihtiyaç daha da önemli hale geldi” dedi. Yeni yaratılan işlerin, teknolojiyle değiştirilmek yerine tamamlanan ve artırılan işler olacağı eklendi.

Dünya Ekonomik Forumu Genel Direktörü Saadia Zahidi de pandemi nedeniyle milyonlarca iş kaybedilirken, otomasyon ve dijitalleşmenin hızlanmasıyla birçoğunun geri dönme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.
WEF Rapor Beceri Yatırım En Çok Faydalanacak Ülkeler
Kaynak: WEF

Yarının işleri için yeni yatırımlara ihtiyaç olduğunun üzerini çizdi. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharan Burrow da istihdam yaratmaya, özellikle iklim dostu işlere yatırımın, bir Yeniden Beceri Devrimi sağlamanın anahtarı olduğunu ve hükümetlerle iş dünyasının acil bir şekilde harekete geçmesi gerektiğini savundu.

Sonuçta Covid-19 COVID-19, küresel beceri geliştirme gündemi uygulama ihtiyacını hızlandırdı. Çünkü pandemi dijitalleşmeyi ve otomasyonu daha hızlı bir ilerlemeye sürükledi. Bu zorluğun üstesinden gelmek de daha hızlı ilerlemeyle sonuçlanabilir ve 2030 yılına kadar daha büyük ekonomik faydalar sağlayabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu